12 adımda doğru TIP tercihi

 

Tıp fakültesi tercihlerinizi yaparken tıp fakülteleri ile ilgili geniş bir araştırma yapmalı ve her yönüyle eğitim niteliğine bakmamız çok önemli.

Tıp fakültesini tercih edecek öğrencilerin, doğru ve gerçekçi bir karar verebilmesi için, aşağıda sıralanan hususları dikkate alarak değerlendirme yapması gerekir.

  1. Üniversitenin uyguladığı eğitim sistemi-Sınav sistemi
  2. Öğretim üyesi kadrosu/ Sayısı ve niteliği
  3. Temel tıp eğitimi ve hastane-Laboratuvar imkanları,
  4. Daha önce yerleşen öğrencilerin niteliği ve alınan öğrenci sayısı,
  5. Fakültede eğitimde kullanılan teknoloji ve sosyal olanaklar
  6. Staj olanakları.

Tercihler yapılırken bunlardan sadece bir veya iki tanesine göre yapmak yanlış olur. Yukarıda sıralanan 6 hususu birlikte değerlendirerek tercih yapılmalıdır..


12 adımda doğru TIP tercihi;

Yukarıda sıralan 6 maddeyi dikkate alarak TIP FAKÜLTESİ tercihleri sırasında ilgilendiğimiz üniversitenin fakültesine giderek cevabını aramamız gereken sorular oldukça fazladır. Ancak önemli olanları aşağıdaki gibi derledik.

1 – Fakültenin bir yılda aldığı öğrenci sayısı kaç? Burs oranı ve koşulları nedir?

2 – Tıp fakültesinin eğitim sistemi nedir? Nasıl bir program uygulamaktadır?

3 – Fakültede klinik öncesi ve klinik eğitim programının içeriği nedir? Öğrenciler altı yıl boyunca hangi dersleri alırlar? Sınavlar nasıl yapılır. Ders geçme kriterleri nedir?

4 – Öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayısı nedir? Bu öğretim üyeleri hangi hastanelerde görev yapmaktadır ve yüzde kaçı tam zamanlı ve öğrenciler için eğitimleri boyunca onlara eşlik edecektir?

5 – Tıp Fakültesi Hastanesi var mı? Bu hastanede bakılan hasta sayısı ve çeşitliliği açısından tüm öğrencilerine yeterli düzeyde tıp eğitimi verebilecek ölçekte ve seviyede mi?

6 – Fakülteyi tercih eden öğrencilerin başarı sıraları hangi dilimde? Öğrenci başarı sırası dağılımı nasıl?

7- Temel ve klinik bilimlere ait anabilim ve bilim dallarının ne kadarı bulunuyor? Bu alanlardan hangilerinde uzmanlık, yan dal uzmanlık, yüksek lisans ve doktora eğitimleri veriliyor ?

8– Fakülte eğitim programı ve seçmeli ders çeşitliliği eğitimde değişime ve gelişime ne kadar açık? Esnek ve dinamik bir yapıya sahip mi?

9– Fakültede eğitim süreci içinde öğrenciler nasıl bir sosyal ortamda yaşıyorlar? Bu ortam, öğrenciler için ne kadar teşvik edici, aldıkları eğitim ile meslek yaşamına yönelik hedef ve beklentileri karşılayacak ölçüde teorik ve pratiği birleştirebiliyor mu?

10- Eğitim dili nedir? Nasıl bir dil hazırlık programı uygulanıyor?

11- TUS hazırlık dersleri var mı? Varsa TUS başarısı nedir?

12- Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon standartlarına uygunluğu
Tüm bu soruları dikkate alarak, cevapları doğrultusunda bir çizelge yapabilirsiniz. Bu çizelgede Fakülteleri karşılaştırarak Tıp Fakültesini hangi üniversitede almak istediğiniz sonucuna ulaşacaksınız.

Konuyla ilgili diğer başlıklar;

Bunu Okudunuz mu?

Tıp Fakültesi 2020-2021 Taban Puanları

Tıp Fakültesi 2020-2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Üniversite AdıFakülteBölüm            TabanEn …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.