2023’te yeterli doktor sayısına ulaşılacak!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, mersin Şehir Hastanesi incelemesinde şehir hastanelerindeki hekim istihdamının yeterli olup olmayacağı sorusuna yanıt verdi

Mersin Şehir Hastanesi incelemesinde bir gazetecinin “Avrupa Birliği kapsamında en az doktor yetiştiren ülkelerden birisi olarak görülüyoruz. Devrim yapıyorsunuz ve bu kadar çok hastane yapıyorsunuz. Peki şu andaki tıp fakültelerinde yetişen doktorlarımız bu talebi karşılayabilecek mi? şeklindeki sorusuna da Akdağ, şu yanıtı verdi:

“53 ülke Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesinin çatısı altında. Bu 53 ülke içerisinde doktor sayısı nüfusuna göre geride olan ülke biziz. Bir tek Bosna Herkes’te bizden daha az doktor var yani 52. sıradayız. Tıp fakültelerimize yılda 4 bin 500 öğrenci alınıyordu AK Parti olarak iktidar olduğumuz zaman. Bunun kavgasını çok verdik. Ben şahsen kavgasını çok verdim. Buna ciddi bir direnç vardı. Bu fikrin yanına bile yaklaşılmıyordu bir zamanlar. Şimdi tıp fakültelerimize yılda 12 bin öğrenci alınıyor. Yani 4 bin 500’den 12 bine çıkışı düşünün. Bu sayı inşallah bize 2023’e kadar ihtiyacımız olan doktor sayısına büyük ölçüde ulaşmamızı sağlayacak. En dipten başladık belli bir atılım içerisindeyiz.”

Bunu Okudunuz mu?

Sağlık Bakanı tıp fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eskişehir ziyaretinde tıp fakültesi öğrencileriyle buluştu, ambulans teslim törenine katıldı, SMA …

1 yorum

  1. Şu anda ki doktor maaşları ile çok zor o sayılara ulaşmak Sayın Bakanım. Hakim ve savcılara 2,700 tl maaş artışı verilerek maaşları 13 bin 500 lira, yani bir asgari ücretlinin yaklaşık 10 katı maaş alacak. Doktorların ise 4 katı olacak. Doktorların maaşı 2500 tl. Döner sermayeyi saymıyoruz çünkü çok değişken. Yüksek alanda var çok çok düşük alanda var. Ve en önemlisi emekliliğe yansımıyor. Son iki gündür devam eden haberlerden sonra Tıp fakültesine girmek isteyen öğrenciler, tercihlerini Hukuk Fakültelerine doğru yönlendirdi. Mevcut doktorlar ise, dil eğitimi almaya başladılar. Yurt dışında çalışmak istiyorlar. Doktor maaşları ve emeklilik maaşları cazip hale gelsin ki Tıp Fakültelerine ilgi artsın, hekimliğe ilgi artsın, sayıları çoğalsın. Bu gidişle, mevcut doktorlarda gitmeye başlayacak maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.