3 doktora mobbing uygulayan klinik şefi kurul tarafından suçlu bulundu!

MUĞLA`daki Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MSKÜ) Çocuk Cerrahi Servisi`nde görevli uzman Dr. Necdet Munis, çalışma ortamının bozulduğunu ve kendisine mobbing uygulandığını öne sürerek görevinden istifa etti. Munis, bu iddiaları gerekçe göstererek 1 yıl içinde aynı serviste görevinden istifa eden ikinci doktor oldu.

Çocuk Cerrahisi Bölümü`nde görevli, aralarında uzman Dr. Munis`in de bulunduğu 3 doktor, kendilerine Klinik İdare ve Eğitim Başkanı Prof.Dr. Savaş Demirbilek tarafından mobbing uygulandığı iddiasıyla 17 Ekim 2014 tarihinde Muğla İl İnsan Hakları Kurulu`na şikayette bulundu. Şikayetler üzerine soruşturma başlatan Kurul, Prof.Dr. Demirbilek`in 3 doktora mobbing uyguladığı yönünde karar aldı.

Kurulun 30 Ocak 2015 tarihli kararında, `Kurulumuzun toplantısında Prof.Dr. Savaş Demirbilek`in tarafınıza yönelik tutumunun mobbing olduğu, mesleki onurunu zedeleyici bir durum ile karşı karşıya kalarak mağduriyet yaşandığı yönünde karar alınmıştır` denildi. Klinikteki bu çatışmalı ortamın, hastaların nitelikli sağlık hizmeti almaları ve hasta haklarında sorunlara yol açtığı da vurgulanan kararda, ayrıca, `Başhekimliğin yazılı başvurularına yanıt vermemesinin hak arama özgürlüğünü zedeleyici nitelikte olduğu ve sorunların yaşanmasında mevzuattaki belirsizliklerin katkısı olduğuna da karar verilmiştir` ifadelerine yer verildi.

İl İnsan Hakları Kurulu`nun bu kararının ardından doktorların şikayeti üzerine Demirbilek hakkında soruşturma başlatıldı. Başlatılan soruşturma sonucunda üniversitenin disiplin kurulu, Prof. Dr. Demirbilek`in yargılanması yönünde karar aldı. Ancak, Prof. Dr. Demirbilek hakkında halen açılan bir dava olmadığı belirtildi. Çalışma ortamının daha da bozulduğu, uygulanan mobbingin arttığı belirtilirken, uzman Dr. Necdet Munis, geçen 28 Aralık`ta, dilekçesini vererek görevinden istifa etti. Geçen yıl da aynı ididalarla uzman Dr. Erdem Külcü, görevinden istifa etmişti.

Prof.Dr. Savaş Demirbilek ise mobbing uyguladığı iddialarıyla ilgili konuşmak istemediğini söyledi.

kaynak: hürriyet