Ana Sayfa / GÜNCEL TIP HABERLERİ / 30 diploma sahibi ve henüz durmaya niyeti yok

30 diploma sahibi ve henüz durmaya niyeti yok

Bu okul ne zaman bitecek?” sorusunu her vize ve final dönemi aynada kendisine sormuş olanlar ve halen soranlar; Michael Nicholson ismini daha önce duymuş muydunuz?

Michael Nicholson 75 yaşında bir yüksek öğrenim sevdalısı. 1 lisans programı, 2 ön lisans, 23 yüksek lisans programı, 3 uzmanlık ve 1 doktora programı bitirmiş bu isim üniversitelerden şimdiye dek toplam 30 diploma toplayıp evine götürmüş. Neredeyse bütün ömrünü bir öğrenci olarak geçirmiş olan Nicholson son nefesine dek bu sevdasından vazgeçecek gibi de görünmüyor.

Sabahları 4’te kalkıp birkaç kilometre yürüyüş yaptıktan sonra güne başlayan Michael, her öğrencinin 4’te kalkmasa da bir günlük rutine sahip olması gerektiğini düşünüyor.

Öğrendikçe daha fazlasını öğrenmek istediğini dile getiren Michael insanın okuduğu alanda iş yapmasa da kesinlikle zevk aldığı bir konuda eğitim alması gerektiğini savunuyor. Aksi takdirde orta yerde üniversite hayatının sonlanabileceğinin altını çiziyor.

michael-nicholson-30-diplomali-adam-2

Vice‘tan Emma Collins‘e konuşan Michael Nicholson, “Ağzını kapalı tuttuğunda öğreneceğin şeyler inanılmaz. Pek çok insan konuşmak istiyor. Eğer insanları dinlersem onlar da dikkatlerini bana veriyor ve ben de sorular soruyorum. Onlara bildiğim her şeyi söylemeye çalışmıyorum. Çünkü genellikle onlar benim bildiğimden daha fazlasını biliyorlar.” diyor.

Üniversiteye sadece meslek kapısı gözüyle bakılmaması gerektiğini de tecrübeli isim şu ifadelerle açıklıyor: “…Üniversiteye gitmenin amacı bir iş edinmek elbette, ancak şu da var ki üniversiteler aynı zamanda ufkunuzu ve dünya görüşünüzü genişletmek için. [Üniversitedeyken] dünyada ne olup bittiğini öğrenirsiniz. Dünya nasıl var oldu? Nereye doğru gidiyoruz? Bu yeryüzündeki insanlar arasındaki ilişkiler-etkileşimler neler?..

Deneyimli öğrenci son olarak şunları söylüyor: “Eğer fiziksel durumum beni yavaşlatmazsa daha fazla mezuniyet için elimden geleni yapacağım. İşte benim tavsiyem: Okuldan ayrılmayın. [Orada] kalabildiğiniz kadar kalın.

h/t: vice; abc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.