AŞILA nedir? AŞILA mobil uygulaması nasıl indirilir?

AŞILA nedir? AŞILA mobil uygulaması nasıl indirilir?

Sağlık Bakanlığı, aşı takibini kolaylaştırmak için mobil telefonlara indirilerek kullanılabilecek “AŞILA” uygulamasını geliştirdiğini duyurmuştu. AŞILA mobil uygulaması sayesinde hekimler ve sağlık personelleri, Corona virüs aşıları da dahil, aşı kayıtları, takvimi ve takiplerini gerçekleştirilebilecek. Peki, AŞILA uygulaması nedir? Uygulama mobil cihazlara nasıl indirilir? İşte detaylar…

Corona virüs ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları, bilinen en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı takibini kolaylaştırmak için geliştirilen AŞILA uygulaması ile Covid-19 aşısı kayıtları yapılacak. 

Bu kapsamda, aşıdan önce mutlaka AŞILA mobil uygulaması indirip, kayıt yaptırmak gerekmekte.  Yapılan kayıt sayesinde aşı uygunluğu kontrol edilecek, kare kodu okutularak kaydı tamamlandıktan sonra aşı yapılanabilecek.

Hekimler ve Sağlık Çalışanları AŞILA mobil uygulaması ile ilgili tüm bilgilere, dokümanlara, duyurulara ve eğitim videolarına “https://asila.saglik.gov.tr”  adresinden erişilebilecek.

AŞILA MOBİL UYGULAMASI NEDİR?

Covid-19 pandemisi ile mücadelede aşılama en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen AŞILA Mobil Uygulaması ile hekimler ve sağlık personelleri kolay ve hızlı bir şekilde vatandaşların aşılama süreçlerini takip edebilecek.

AŞILA MOBİL UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

AŞILA mobil uygulamasını “www.mobilmarket.saglik.gov.tr”, Apple Store, Google Play ve Huawei App Gallery marketlerden indirebilirsiniz.

Aşıla uygulamasına giriş yapabilmek için öncelikle cep telefonunuza uygulamanın yüklenmiş olması gerekiyor.

Aşıla uygulamasına giriş yapabilmek için kullanıcı profiline uygun seçim (Aile Hekimi, Hekim veya Sağlık Personeli Girişi) yapılarak ilerlenir.

Aile Hekimi Girişi seçildiği taktirde, T.C. Kimlik Numarası ve Veri Gönderim Şifresi (e-Nabız) ile giriş yapılabilir.

Hekim Girişi seçildiyse T.C. Kimlik Numarası ve HSYS Şifresi ile giriş yapılır. Hekim kullanıcılarının sisteme giriş yapabilmesi için HSYS şifresinin olması tek başına yeterli değildir aynı zamanda HSYS sisteminde aşı uygulama yetkisinin de olması gerekir.

Sağlık Personelleri ise, Aile Hekimi veya Hekim tarafından yetki verildiği taktirde sisteme giriş yapabilirler. Yetkisi olmayan personeller sorumlu hekimlerine başvurarak yetki talep edebilir.

Devamı: AŞILA nedir? AŞILA mobil uygulaması nasıl indirilir?

Kaynak: NTV

Bunu Okudunuz mu?

Çanakkale'de ele geçirildi! Tam 2 milyon yaşında

Çanakkale’de kaçakçılıkla mücadele ekipleri yaptığı operasyonda eşine az rastlanır fosil ele geçirdi. Yapılan incelemelerde yaklaşık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.