Asistan doktorlardan protesto yürüyüşü

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan asistan hekimler, fazla mesai saatleri ve çalışma koşularını gerekçe göstererek poliklinik binalarının önünden başhekimlik binasına alkışlı yürüyüş yaptı. Yürüyüşe servislerde bulunan meslektaşları da pencerelerden alkışla yürüyüşe destek verdi. Basın açıklamasından önce selfie çekilmesi dikkat çekti.

 

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan yaklaşık 120 asistan doktor öğle saatlerinde poliklinik binasının önünde toplandı. Ellerinde Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Asistan Hekimler pankartı açan grup, alkışlar eşliğine yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında servislerde görev yapan doktorlar da pencerelere çıkarak yürüyen gruba alkışlarıyla destek verdi.

7f116e

Başhekimlik binası önüne gelen grup adına basın açıklamasını okumaya hazırlanan Emre Kaynak’ın önce ’selfie’ çektirmesi sonra ise açıklama yapması dikkat çekti.

“ASIL GÖREVİMİZ EĞİTİM ALMAK”

Asıl görevlerinin eğitim almak ve hekimlik deneyimi kazanmak iken, görev ve yetkilerinin dışında angarya işlerde çalıştırıldıklarını belirten asistan hekimlerin sözcüsü Emre Kaynak, “Kötüye giden çalışma şartlarımız yüzünden hastalarımıza hak ettikleri sağlık bakımını veremiyoruz. Zor şartlara rağmen ayda 300 saatin üzerinde çalışarak eksiksiz sağlık hizmeti vermek için çabalayan biz asistan hekimlerin haklarının karşılığı olan ücretler ödenmemekte, eğitim ve güvenlik haklarımız gasp edilmektedir. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi asistan hekimleri olarak hakkımızın peşindeyiz” dedi.

“PERFORMANSTAN BAĞIMSIZ SABİT GELİR İSTİYORUZ”

Asistan hekimler olarak eğitim aldığımız gerçeği göz önüne alınarak performanstan bağımsız, klinikler arası eşit, adil ve iş barışını bozmayacak güvenceli sabit bir gelir istediklerinin altını çizen Emre Kaynak, “Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Asistan hekimler olarak hem eğitim almak, hem de daha iyi hizmet verebilmek için poliklinikte gördüğümüz hastalarımıza 5 dakikadan daha fazla zaman ayırmak istiyoruz. Uzman hekimler gözetiminde muayene için yeterli olan en az 15 dakikaya sahip olacağımız poliklinik düzenlemesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardandan önceden tespit edilen kişiler asistan hekimler olarak başhekim ile görüşmek üzere odasına çıktı.

Bunu Okudunuz mu?

Asistan doktorlar tükendi…

Tükenmişlik, sağlık çalışanlarında, özellikle de işyerinde yüksek düzeyde strese maruz kalan hekimlerde çok sık görülüyor. …