Bağırsak bakterileri Covid-19’un şiddetini etkileyebiliyor

Bağırsak bakterileri Covid-19'un şiddetini etkileyebiliyor

Hong Kong Çin Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarında bağırsak bakterileri, hastalığın süresi ve şiddetini etkileyebiliyor.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmada, Covid-19’un öncelikle bir solunum hastalığı olmasına rağmen, sindirim yolunun da hastalık sürecine dahil olduğunu gösteren kanıtlar bulundu.

Araştırma ekibi, sindirim sistemindeki mikrobiyomun Covid-19’dan kurtulmayı nasıl etkileyebileceğini görmek için Hong Kong’daki iki hastanede tedavi edilen 100 hastadan alınan örnekleri inceledi.

BAĞIŞIKLIK TEPKİSİNİ AYARLIYOR

Gut dergisinde yayımlanan araştırmada bağırsak bakterilerinin hastalarda bağışıklık reaksiyonunu ayarlayarak Covid-19’un şiddetini belirlemede muhtemel etkileri olduğu ifade edildi.

Araştırmacılar kan örneklerinde enflamasyonla bağlantılı bazı moleküller yüksek seviyede bulunan hastaların aynı zamanda bağırsak bakterilerinde de dengesizlikler olduğunu tespit etti.

Çalışmada, “Bu sonuçlar, bağırsak mikrobiyota bileşiminin Kovid-19’a verilen bağışıklık tepkisinin büyüklüğü ve ardından doku hasarıyla ilişkili olduğunu ve bu nedenle hastalığın şiddetinin artması ya da azalmasında rol oynayabileceğini gösteriyo.” ifadesi kullanıldı.

Bilim insanları ayrıca, örnek alınan hastalardan küçük bir bölümünün, iyileşmeden 30 gün sonra bile bağırsak mikrobiyota dengesizliği gösterdiğinden, bunun semptomların Covid-19’un bazı kişilerde neden uzun süre devam ettiğinin bir açıklaması olabileceğine dikkati çekti.

GORİLLERDE CORONA VİRÜSE RASTLANDI

Devamı: Bağırsak bakterileri Covid-19’un şiddetini etkileyebiliyor

Kaynak: NTV

Bunu Okudunuz mu?

Bakan Koca duyurdu! Bir ülkeyle daha uçuşlar durduruldu

Sağlık Bakanı Koca, “Mutasyon sebebi ile İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.