Başbakan Binali Yıldırım

Başbakan: “Artık her ilimizde üniversite var”

Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla’daki Okan Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün Okan Üniversitesi bünyesinde hizmet verecek 250 yatak kapasiteli bir hastanenin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yıldırım, Kanuni Sultan Süleyman’ın “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi / Saltanat dedikleri bir kuru cihan kavgası / Olmaya bahtı saadet dünyada vahdet gibi..” sözüne atıfta bulunarak, şöyle devam etti:

“Sağlık ve birlik; ikisi de ülkemiz için hayati öneme sahip. Sağlık olmadan hiçbir şey olmuyor ama ‘sağlık olsun’ demekle de sağlık olmuyor. Gereğini yapmak lazım. Sağlıkta son 14 yılda çok büyük değişim ve dönüşümü AK Parti iktidarları, hükümetleri ile gerçekleştirdik. Bizim yaptığımız sağlıktaki dönüşüm, bugün gelişmiş ülkelerin bir çoğunda yok.”

“Artık her ilimizde üniversite var”
Yıldırım, üniversite konusunda AK Parti hükümetlerinin ortaya koyduğu başarının küçümsenmeyecek kadar önemli olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz göreve başladığımızda Türkiye’de 76 üniversite vardı. Daha sonra bu sayı 200’e kadar, 196’lara kadar çıktı ama bu alçak FETÖ terör örgütünün üniversiteleri… O zaman biz üniversite kuruyorlar dedik, teşvik ettik ve üniversite kuran herkese yardımcı olduk. Onları kapattık ama bugün onlar kapanmış olmasına rağmen 189 üniversitemiz var. Daha geçtiğimiz 1,5 ay içerisinde 7 yeni üniversite kurduk. Önümüzdeki bir ay içerisinde de belki bir o kadar daha üniversite açacağız. Artık her ilimizde üniversite var.”

Bir ilde üniversite demenin, o ilin bir anlamda sınıf atlaması demek olduğuna işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bugün Allah’a şükür 81 ilimizin hepsinin üniversitesi var ve hepsinde de güzel güzel çalışmalar yapılıyor. Üniversitelerimizde okuyan öğrenci sayıları 7 milyonu bulmuş durumda, 7 milyon. Öğretim üyesi sayıları 200-300 binleri buldu. O il için de muazzam bir iş alanı, bir ekmek kapısı nihayetinde.”

“Sağlık tesisinde çalışanların sayısı bugün 2 katına çıktı”
Yıldırım, aile hekimliği uygulamasına değinerek, “Aile hekimi 20 binin üzerinde, 22 bin civarında aile hekimimiz var. Bu aile hekimi alışkanlığını oturtmak için az uğraşmadık. Türk insanının özelliği, koruyucu sağlık hizmetine pek itibar etmiyor. Bekliyor, bekliyor son dakikaya kadar. Artık dönülemez bir noktaya gelince hastaneye gidiyor.” diye konuştu.

“İkinci en büyük bütçemiz sağlık”
Başbakan Yıldırım, 14 yılda bin 900 birinci kademe sağlık tesisi inşa ederek hizmete aldıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Sağlık tesisinde çalışanların sayısı bugün 2 katına çıktı. Birinci en büyük bütçemiz milli eğitim. İkinci en büyük bütçemiz de sağlık. Birisi 122 milyar, diğeri de 110-111 milyar. Bu kadar büyük bir bütçe ayırdık sağlığa. Avrupa’nın en büyük medikal kurtarma ekibi Türkiye’de. Ayrıca sağlık turizmini de geliştirecek çalışmalara hız verdik. Termal turizm, bunlar sağlıkla ilgili şeyler. Bütün bu yapılanlar sonunda nereye geldik? Sağlıktaki memnuniyet yüzde 39’dan yüzde 74’e çıktı. Sağlık gibi, ulaşım gibi konularda memnuniyeti artırmak kolay bir şey değil. Ulaşım da aynı, ulaşımda da bugün memnuniyet oranı yüzde 70’in üzerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.