Beyin ve sinir hastalıklarında yeni umut Mezenkimal kök hücre

ALS yani motor nöron, MS ,bir çok kas hastalığı, ataksiler, omurilik yaranmaları ve kalıcı beyin hasarları,otizm,beyin ve sinir sisteminin bazı enfeksiyonları, demans yani bunama…..vs gibi hastalıkların şifa ile sonuçlanan tedavisi yoktur deneme aşamasında olan bazı ilaçlar verilip hasta eve yollanmaktadır.

Bu hastalıkta bilinmeyen bir sebeple oluşan bazı maddeler hücreye hasar vermekte, bazı hastalıklarda da bu hasar ilerleyici olmaktadır. Tedavide ki amaç HÜCREYE HASAR VEREN MADDELERİN YOK EDİLMESİ VE HÜCRENİN TAMİR EDİLMESİDİR.

Mezenkimal kök hücre, hücrelerin bağ dokularında bulunan, erişkin haldeki kök hücre tipidir. Mezenkimal kök hücreler, bulunduğu dokudan, hasarlı bir dokuya geçebilmektedirler. Bu sayede hasarlı dokuda doku tamirini sağlarlar.

Mezenkimal kök hücreleri her ortamda farklılaşabilirler. Örneğin akciğer, mide, kemik dokusunda farklı bir görünüm kazanırlar. Ortamlarda yetenekleri değişebilir. Bir dokudaki hasar halledildiği takdirde, başka hasarlı doku tespit edilir. Mezenkimal kök hücre, oradaki hasarı da halletmek üzere göç eder. Bu sayede birçok organda yapım-onarım işlerini yürütebilirler.

ABD’deki ilaç ruhsatlandırma otoritesi Food and Drug Administration (FDA) tarafından orphan drug (yetim ilaç) ve fast track (hızlı ruhsatlandırma) olarak kabul edilen mezenkimal kök hücre nakli, ABD,Almanya ,İsrail den sonra Türkiyede de bu ülkelerdeki yöntemle başarı ile uygulanmakta ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Kemik iliğinden alınan ve özel koşullarda üretilen bu hücreler 3 kez hastaya uygulanmaktadir.Tedavisi tam yapılamayan ve yukarıda saydığım bir çok hastalık için kök hücre bir umut tedavisi haline gelmiştir.

Prof. Dr. Serdar Dağ
serdar.dag65@mynet.com