Bilim adamları kırışıklıkları yok eden ‘ikinci deri’ oluşturan krem geliştirdi!

Bilim adamlarının polimerden elde ettiği krem, cilde uygulandığında ikinci bir deri gibi koruyucu tabaka oluşturuyor. Krem, kozmetik alanındaki kullanımının yanı sıra deri hastalıklarının tedavisine de yardımcı oluyor.

Bilim adamları, kadınların korkulu rüyası olan kırışıklıklara karşı insan cildini taklit eden ve cilt üzerinde “ikinci bir deri” oluşturan krem geliştirdi.

57319c92ae78491cecfc58ab

ELASTİK BİR İKİNCİ DERİ OLUŞTURULDU

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacıları tarafından üretilen polimer krem, uygulandıktan sonra kuruyup cilt üzerinde elastik bir “ikinci deri” oluşturuyor.

SARKAN, KIRIŞAN CİLDİ TOPARLIYOR

Laboratuvarda silikon ve oksijen molekülleri kullanılarak üretilen polisiloksan polimerden yapılan krem, sarkan, kırışan cildi toparlamak ya da gözaltındaki torbaları gidermek için kullanılabiliyor.

Krem, kozmetik alandaki kullanımının yanı sıra egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ilacın doğrudan deriye verilmesine ve güneş ışınlarından korunma sağlanmasına da yardımcı oluyor.

SUYA DAYANIKLI VE 24 SAAT BOZULMADAN KALIYOR

Polimer kremin oluşturduğu ikinci deri katmanı, suya dayanaklı ve 24 saat boyunca bozulmadan cilt üzerinde kalabiliyor.

Koruyucu katman, cildin nemini korumasına yardımcı olarak elastikiyetini de artırıyor.

GÖZALTI TORBACIKLARI, KOL VE BACAK BÖLGESİNDE DENEDİ

Araştırmacılar, geliştirdikleri ürünü gönüllüler üzerinde, özellikle de gözaltı torbacıkları, kol ve bacak bölgelerinde denedi ve başarılı sonuçlar elde etti. Kremin, gerekli izin alındıktan sonra gelecek yıllarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

MIT’den araştırmayı yöneten Prof. Dr. Robert Langer, “Görünmez, rahat ve suya dayanıklı bir ikinci deri geliştirmek son derece güçtü. Geliştirdiğimiz ikinci derinin sunduğu olanaklar, bizim için büyük heyecan kaynağı. Bu krem, çeşitli deri hastalıklarından muzdarip kişilere de önemli katkı sağlayacak.” diye konuştu.

MIT araştırmacısı Daniel Anderson da “Geliştirdiğimiz polimer krem, cilt üzerinde görünmez bir katman oluşturuyor. Tıpkı ikinci bir deri gibi. Bu da hem kozmetik amaçlarla hem de tedavi edilen bölgeye ilacın doğrudan uygulanmasına olanak sağlıyor.” dedi.

Çalışma, “Nature Material” dergisinde yayımlandı.

Bunu Okudunuz mu?

Diyabete bağlı iyileşmeyen yaralara kök hücre tedavisi

Yara tedavisinde son ve en ileri nokta olan ve tıbbın birçok alanında gelecek vadeden kök …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.