Bir Tıp Öğrencisinin Tatilinden Geriye Kalanlar!

 

Stj. Dr. Pelin Öztürk’ün kaleminden…

Sonlarına yaklaştığımız yaz tatilinin ardından hem tıp fakültesine yeni başlayacak öğrenciler için hem biz tıp öğrencilerinin de kış döneminde geçmeyen sınav haftalarına rağmen anlam veremediğimiz şu 3 ayın nasıl geçtiğine dair bir yazı yazmak istedim…İstedim istedim de aslında yaz değil genel olarak tatil ve tıp öğrencisi olsun dedim.Malum önümüzde 9 günlük bir bayram tatili de var. Her tıp öğrencisi bilir ki bayram ve tıp öğrencisi ikilisi maruz kalacağınız harika soruları içerir.Hele ki bu bayram kurban bayramı ise ! Öncelikle fakülteye yeni başlayacak arkadaşlara geçirdikleri en rahat yaz tatilinin sonlara yaklaştıkları şu 3 ay olduğunu hatırlatmak isterim.İlk uyarım, arkadaşlar lütfen bulduğunuz her tatilde (bayram,yılbaşı,resmi bayramlar..vb) ilk sene her tıp öğrencisinin yaptığı gibi bavullarınızı anatomi atlasları, textbooklar ,şunu da okurum ,bunu da koyayım gibi kitaplarla doldurmayınız. Zira hiçbirisine bakılmıyor. Geldikleri gibi geri gidiyorlar.Sadece babanızın taşırken “ Kızım kadavrayı eve mi getirdin ? Ne var bunun içinde ?” gibi soruları sırasında tatilinizde yer almış oluyorlar.(Taksicinin “Senin bavulun çok ağır hayatta götürmem.” diyerek taksiden indirmişliği var.)Yanınıza alıp çalışabilirim diyorsanız, önümüz kurban bir deneyin. Olursa ne ala ! ?

İkinci uyarıma gelince. Birçok akrabanın henüz kayıt olmanızla başlayan “Çocuğum şu kan tahlilimi bir yorumla bakayım. Şuralarıma şuralarıma bir ağrı giriyor. Nedir bu sence ?” gibi gibi ardı arkası asla kesilmeyecek olan soruların gelmeye başladığını sezdiğiniz anda sessizce oradan uzaklaşmaya bakın. doktorlarsitesi Çünkü bu iki uyarıyı dikkate almayan ben otobüste çantamda cüzdanımı ararken kafatası kemiklerini çizdiğim bir kağıdın yere düşmesi ve yanımdaki teyzenin “ O ne ? Niye kurukafa çiziyorsun evladım ?” demesi üzerine kendimi temize çıkarmak için “Tıp okuyorum da çalışma kağıdım kalmış çantada.” diyişimle teyzenin bir torba ilacı kucağıma yığması ve 6 saatlik yol boyunca tüm özgeçmişini öğrenmem bir oldu. Siz siz olun bu iki uyarıya kulak verin.

Önümüz kurban bayramı tatili.Anatomi dersi alanlar ya da alacak olanlar kurbanın az çok yakınlarında bulunun.İşinize yarayabilir. Ama el öpeceğiniz teyzelerin olabildiğince uzağında yer alın. Ve çocuğum soru yağmuruna hazırlıklı olun. Derin bir nefes alın ve tüm meslektaşlarınızın büyük sabırla cevap verdiği sorulara sakince cevap verin. Ne mi bunlar ? “Eee, sen şimdi ne doktoru olacaksın ?” “Bize de bakarsın değil mi ?” “Kalpçi ol bak benim kalp teklemeye başladı.” “Kaç yıl sizin bu tıp ?” “Ölü insan kestin mi ?” “Gerçekten ölü mü ?” (Karşılaştığım en yaratıcı soru buydu. ? “Kaç milyarla başlayacaksın çocuğum sen ? 10-20 mi yoksa daha mı çok.” “Var mı bir doktor damat/gelin adayı ?” “Bizden de para almazsın artık.” “Kurbağa da kestin mi ?Ellerine siğil yapmıyor mu çocuğum ?” “Ameliyata girdin mi ?” “Sen şimdi bana iğne yapabilir misin ?”…vb. gibi uzayıp giden bir sürü tatlı soru yağmuru. dsn Bayramlar başta olmak üzere her memlekete gittiğinizde yakınlarınız tarafından bu tip sorulara maruz kalabilirsiniz. Ama dediğim gibi sakince , tek tek açıklayarak olabildiğince az zararla atlatabilirsiniz bu töreni. ?

Yaz tatili derseniz , ilk sene memleketinize taşıdığınız o kitapların sene sonunda artık açılmadığını anladığınızda yaz tatilinde ama bu sefer çalışacağım diye hala ısrarla getirmişseniz açıp bakmayı deneyip ama yapamadıysanız benim önerim yaz dönemlerinde kendinize ilgilendiğiniz alanlarda stajlar ayarlayabilirsiniz. Emin olun taşıdığınız ama açılmayan kitaplarınızdan çok daha avantaj sağlayacaktır size. Aslında ilk seneler için en büyük önerim güzel bir tatil yapıp dinlenmeniz, sene içine enerji toplamanız, zira enerjinizi o kitap dolu bavullar için bile harcamayın derim ! İlk 5 sene giderek azalan sömestr ve yaz tatilleriniz malesef 5.sınıfın yaz döneminde artık internlüğe geçişinizle birlikte tüm hayatınız boyunca kaldırılmış oluyor. doktorlarsitesi.net Çünkü intern dediğimiz kavramın tıpta kağıt üzerindeki açıklaması 360 gün eğitimin sürdüğü hiçbir sınava tabi tutulmayan tıp fakültesi son sınıf öğrencisi. Biz aramızda reçete yazma yetkisi olmayan doktor diye kısaca açıklıyoruz orası ayrı. Ama kliniklerde internlüğün gördüğümüz tanımlaması çok ama çok daha ayrı. ?

5.sınıfın yaz döneminde adınızın önüne İnt.Dr. gelmekle kalmıyor bir de başınıza bir tus yükü biniyor. İnternlük gibi zorlu bir süreç olan 6.sınıf birçoğumuzun girmeyi düşündüğü TUS için de hazırlık yılı oluyor. Ve yaz tatilinin yanında yılbaşı, bayram tatili gibi gibi ilk senelerde memlekete kaçış olarak gördüğümüz tatiller ders çalışmak için fırsat olarak değerlendirilmeye başlıyor.Ve siz o tatillerinizde kütüphanede TUS kitapları üzerinde bayram mesajları atıyor oluyorsunuz. Acı ama gerçek bu ! Bunlar benim naçizane önerilerim, az çok her tıp öğrencisi benzer durumlarla karşılaşmıştır, önceden bir uyarayım dedim. Ne de olsa tıpçının halinden ancak bir tıpçı anlar !

ddd

Stj. Dr. Pelin Öztürk
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (Türkçe)

kaynak

Bunu Okudunuz mu?

Koronavirüs nedeni ile tıp öğrencilerine simülasyonla tıp eğitimi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi preklinik öncesi dönem öğrencileri, klinik ortamlarda uygulanması gereken ve koronavirüs nedeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.