Bu ders ilk kez bir tıp fakültesinde okutulacak

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, 2015-2016 öğretim yılında iyi insan olmanın işlendiği ‘İnsan Bilimleri’ dersini müfredata koyduklarını söyledi.

Prof.Dr. Selim Gürel, fakültelerine giren öğrencileri önce iyi insan, daha sonra da iyi hekim olarak yetiştirmek istediklerini belirtti.

İyi insan olan öğrencinin mutlaka iyi hekim olacağını ifade eden Gürel şunları kaydetti:

” Dekanlık görevine getirilmemizin ardından rektörümüz Prof.Dr.Yusuf Ulcay beyin istekleri doğrultusunda yurt dışındaki tıp fakültelerini araştırdık, eğitim sistemlerini irdeledik. Harvard ve Oxford üniversitelerinde öğrencilerin insani yönünü de geliştirecek dersler olduğunu gördük. Biz de ekip olarak aldığımız kararla İnsan Bilimleri dersini koyduk. Çünkü iyi hekim olmanın yolu önce iyi insan olmaktan geçiyor. Dolayısıyla bizim amacımız Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne giren öğrencilerimizi önce iyi insan olarak yetiştirmek, daha sonra da tabi ki iyi hekim olarak onları hayata hazırlamaktır. Böyle bir ders Türkiye’de hiçbir tıp fakültesinde yok, ilk kez bu dönem bizim fakültede koydurduk. Bu zaten Türk milletinin içinde olan bir duygu, ama tıp fakültesi öğrencisinin bunun dersini de görmesini istedik. Bu nedenle İnsan Bilimleri dersini fakültemizde dersler arasına koyduk.”

Prof. Gürel, Türkiye’de bazı fakültelerde insani değerlerin anlatıldığı dersler olduğunu vurgulayarak, Uludağ Tıp Fakültesi’nde ise İnsani Bilimler dersini ayrı bir ders olarak okuttukların, bu dersten geçemeyen öğrencilerin sınıf geçemeyeceğini ifade etti.

Bunu Okudunuz mu?

Dekan: ‘Sadece tıbbi eğitimle iyi bir hekim yetiştirmek mümkün değil’

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, “Sadece tıbbi eğitimlerle donatarak iyi bir …