Çapa ve Cerrahpaşa’nın yıkım tarihi belli oldu

Tarihi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri TOKİ tarafından 3 bin 600 dönüm arazi karşılığında yeniden yapılacak. Yeni tıp fakülteleri için nisana kadar plan çalışmaları tamamlanacak ve ardından da binaların yıkımına başlanacak

Türkiye’nin en kapsamlı tıp fakülteleri arasında yer alan Çapa ve Cerrahpaşa’nın yeniden inşa edilmesi için çalışmalar hızlandırılıyor. İstanbul Üniversitesi ile TOKİ arasında yapılan protokolle, üniversitenin Avcılar ve Halkalı’daki arsalarına karşılık fakülte binaları yapılacak. 3 bin 600 dönüm arazi karşılığında yapılacak yeni tıp fakülteleri için nisana kadar plan çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor. Planlama çalışmalarının ardından tıp fakültelerinin yıkımına başlanacak.

3600 DÖNÜM ARAZİ KARŞILAĞINDA
Her yıl biwnlerce kişinin kapsamlı tedavi için geldiği Türkiye’nin en eski üniversite hastanelerinin yıkılarak yeniden yapımı için çalışmalara hız veriliyor. İstanbul Üniversitesi ile TOKİ arasında 2014’te yapılan protokolle ekonomik ömrünü dolduran binaların yeniden yapımı için anlaşmaya varıldı. Avcılar ve Halkalı’daki 3 bin 600 dönüm arazi karşılığında yapılacak inşa çalışmaları kapsamında, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp fakültelerinin eğitim birimleri, sağlık tesisleri, hizmet binalarının yeniden yapılması ve tescilli yapıların restorasyonu da gerçekleştirilecek.

NİSANDA YIKIM BAŞLIYOR
Avcılar’da 1 milyon 108 bin metrekarelik alanda konut olarak inşa edilerek satıldıktan sonra 1 milyar 86 milyon liralık gelirle Küçükçekmece’deki 1 milyon 108 bin metrekarelik alanın 584 milyon liralık geliri tıp fakültelerinin yenilenmesi işleminden mahsup edilecek. Ayrıca TOKİ, Avcılar’daki arsaya 15 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan bir misafirhane yapacak. Alt ve üst kısım olarak ayrı ayrı inşa edilecek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin toplam maliyeti 963 milyon lira olarak öngörülüyor. Çapa Tıp Fakültesi için ise 829 milyon liralık bütçe harcanması planlanıyor. Küçükçekmece’deki arazide tarihi kalıntıların ortaya çıkarılmasıyla ilgili süreç İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından sürdürülüyor.

Bunu Okudunuz mu?

Cerrahpaşa Tıp İntern Günleri

2018-2019 İntern Günleri-KışFakültemiz 2018-2019 İntern Günleri – Kış Programı 16-17-18 Ocak 2019 tarihlerinde İÜ Ord. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.