Cerrahpaşa hocası literatüre yeni bir teknik kazandırdı!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yetik, prematürelerde körlüğe neden olan “prematüre retinopatisi” ile mücadelede bağırsak kanserinde kullanılan bir ilacı kullanarak yüzde 100 başarı sağladı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yetik, prematürelerde retina hasarı yapan ve körlükle sonuçlanabilen “prematüre retinopatisi” hastalığının tedavisini değiştirecek önemli bir yeniliğe imza attı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Prof. Dr. Hüseyin Yetik, “prematüre retinopatisi” ile mücadelede bağırsak kanserinde kullanılan bir ilacı kullanarak yüzde 100 başarı sağladı. Yetik’in kendi buluşu olan enjeksiyon görüntüleme tekniği, “Dr. Hüseyin Yetik’in Dijital Görüntüleme Sistemi” adı altında literatüre geçti.

Yetik, çalışmasına ilişkin bilgi verirken, prematüre çocuğun görme kabiliyeti eksik bir retinayla doğduğunu, olgunlaşmamış, görme kabiliyetini henüz kazanmamış retinanın doğum sonrası gelişme sürecinde bir takım sıkıntılara maruz kalmasının, gelişmesinin aksamasının da prematüre retinopatisi veya “ROP Hastalığı” olarak adlandırıldığını anlattı.

Daha önce sürdürülen tedavi yöntemine ilişkin bilgi veren Yetik, şu bilgileri aktardı:

“Damarsız retina tabakasını yakıyorduk. Bunun pratik karşılığı, hastanın görme alanının olması gerekenden daha küçük bir hale gelmesine razı oluyorduk. İkincisi ise o anormalleşmiş damarları da yakarak kontrolü elde etmeye çalışıyorduk. En azından bu vakte kadar gelişen retina bizim olsun maksadıyla belirli bir miktar kayba razı oluyorduk. Bu tedavide ise gözün içine bir ilaç enjekte ediyoruz ve bu ilaç enjeksiyonuyla anormalleşmiş damarların tümden ortadan kalkmasını sağlıyoruz. Vücut bu kez anormal damarların ortadan kalkmasını normal bir şekilde sağladığımız için sağlıklı damarlarını tekrar retina kumaşı üzerine doğru döşüyor ve olgunlaştırıyor. Tedaviden 6 ay, 1 yıl veya 4 yıl sonra bile o hastanın ROP hastalığı geçirmiş olduğuyla ilgili neredeyse en küçük bir delile bile rastlamıyoruz. Hemen hemen tamamen normal bir retina elde edebiliyoruz.”

Yetik, kendi buluşu olan enjeksiyon görüntüleme tekniğini şöyle anlattı:

“Göz içine ilaç enjeksiyonları yıllar evvelden başlamış uygulamadır. Prematüre çocuklardan edindiğim tecrübe ile bir enjeksiyon tekniği tanımladım. Prof. Dr. Hüseyin Yetik’in İntravitral Enjeksiyon Tekniği adı altında enjeksiyon uygulaması, iğnenin göze girdiği, iğne ucunun göz içi boşluğunda görüldüğü ve gözün içine ilacın nasıl yayıldığını görüntüleyen sahneyi de kayda aldığımız video, film olarak yayına kabul edildi. Şu anda Springer yayınevinin internet sayfasında abonelerine o tekniğin videosunu da yayın halinde sunuyorlar. Meslektaşlarımız bu tekniği de yine bizim tanımladığımız teknik olarak oradan izleyip görebiliyor. Özellikle prematüre çocuklarının retinalarının tedaviden evvel, tedaviden sonraki süreçte ne olduğu dokümante edilip, gerek anne babaya anlatılması gerekse medikolegal gerekçelerle aktarılması çok önemlidir.”

Prematüre çocuğun gözünde 3 farklı işlem yapan TÜBİTAK destekli cihazın “Dr. Hüseyin Yetik’in Dijital Görüntüleme Sistemi” adı altında literatüre geçtiğini belirten Yetik, Sağlık Bakanlığı ve Ankara’daki Kamu Hastaneleri Birliği’nden destek alan cihazın ilk kez farklı bir görüntüleme sistemi olarak tarihe geçtiğini bildirdi.

huseyin_yetik

– “İstanbul Üniversitesi dünya çapında da ismini duyuruyor”

Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Yetik tarafından uluslararası literatüre kazandırılan teknik için Yetik’i tebrik ederken, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi dünya üniversiteler liginde başarı ile temsil eden üniversitemiz uluslararası bilimsel alanlarda da farkını ortaya koymaya devam ediyor. Prof. Dr. Hüseyin Yetik tarafından hayata geçirilen bu yöntem hepimizi gururlandırdı. İstanbul Üniversitesi ülkemize yaptığı katkıların yanı sıra hayata geçirilen projeler, önemli bilimsel çalışmalar ve tıp ve sağlık alanındaki başarıları ile dünya çapında da ismini duyuruyor. İstanbul Üniversitesi olarak genel kabul gören 8 farklı uluslararası sıralamanın 7’sinde yer almamız bunun en büyük kanıtıdır. Bunu da Prof. Dr. Hüseyin Yetik gibi akademik çalışmaları ile bizleri gururlandıran hocalarımıza borçluyuz.”

Bunu Okudunuz mu?

Cerrahpaşa Tıp hocası buluşuyla dünya tıp literatürüne girdi!

Zamanından önce doğan bebeklerde görülen “Prematüre Retinopatisi” adı verilen hastalığın tedavisini değiştirecek çok önemli bir …