Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hidroterapi havuzu açıldı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) desteğiyle oluşturulan hidroterapi havuzu açıldı.
İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, havuzun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, suyun, hem rehabilitasyon eğitimi hem de insan bedeni için önemli olduğunu söyledi.

Süreklilik gösteren ve giderek yayınlaşan fizik terapi ve rehabilitasyona talebin günden güne arttığını belirten Ak, havuzun, hem tedavi talebini karşılayacağını, hem de genç uzmanların eğitimine ciddi bir katkı verecek bir tesis olduğunu dile getirdi.

Üniversite olarak bunun dışında onkoloji, kardiyoloji, nükleer tıp gibi alanlarda daha pek çok tıp ve tıp dışı bilimlerdeki çalışmalarının olduğunu anlatan Ak, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a katkılarından dolayı teşekkür etti.

Rektör Ak, “TÜRSAB ile ilişkilerimiz güzel boyutlarda ilerliyor ve bunun somutlaşmış örnekleri de ortaya çıkıyor” görüşlerine yer verdi.

İÜ Cerahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şansın Tüzün de suyun fiziksel özelliklerinden yararlanılarak kullanılmasının, fizik tedavinin temel yapı taşlarından olduğunu dile getirdi.

Bu bakımdan hidroterapinin çok önemli olduğunu vurgulayan Tüzün, havuzun, kas, iskelet sistemi hastalıklarıyla ortopedik ve nörolojik rehabilitasyonda çok faydalı olacağını söyledi.

Havuzda hidroterapistler gözetiminde çocuklara da hizmet vereceklerini dile getiren Tüzün, “Hidroterapi denilince sadece felçli ve ağır hastalıklar akla gelmesin. Her türlü eklem sorununda, romatizmalarda doktor kontrolünde suyun çok faydası var” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy ise destek verdikleri sosyal sorumluluk projelerini göstermek istemediklerini, bunların normal şeyler olduğunu belirterek, bundan sonra üniversitenin sosyal sorumluluk projelerine destek olacaklarını ifade etti.

Ulusoy, “Emre amadeyiz. Bu ilktir ama son değildir. Göstereceğiniz yolda sosyal sorumluluk projelerine her zaman hazırız. İnsan yaşamını ön plana alan böyle bir sosyal sorumluluk projesinde bize yer verdiğiniz için teşekkür ederiz. Bu bizim vazifemiz. Bu projede olduğumuz için çok mutluyuz. Bize ne talep gelirse elimizden geldiği kadarıyla yardım etmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmalarından ardından Rektör Ak, katkılarından dolayı Başaran Ulusoy’a plaket hediye etti.

Daha sonra Rektör Ak, TÜRSAB Başkanı Ulusoy, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tüzün ve diğer yetkililer, hidroterapi havuzunun açılışını gerçekleştirdi.

fft256_mf9907835 fft256_mf9907841 fft256_mf9907847