Cumhuriyet Tıp Öğrencilerine Simülasyon Eğitimi

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp ve Sağlık Bilimleri fakülteleri öğrencileri, simülasyon merkezinde uygulamalı olarak eğitim alıyor.

CÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Hemşirelik Bölümü öğrencileri ile Tıp Fakültesi öğrencileri bu eğitimlerde simülatörle hastaya birebir müdahale ediyor. Öğrenciler, hastaya doğru uygulamalar yaparak iyileştirme ve hayata döndürme tedavilerini de maket üzerinde yapıyor.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şerife Karagözoğlu, TUBİTAK destekli simülatörün Türkiye’de sadece Hacettepe Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesinde bulunduğunu belirtti.

Yoğun bakım ve ileri yaşam desteği simülatörü olarak anılan bir model üzerinde öğrencilerin çalıştığını aktaran Karagözoğlu, şunları kaydetti:

“Bir insan üzerinde hangi uygulamaları yapabiliyorsanız bu maket üzerinde de yapma şansına sahipsiniz. Hastaya doğru uygulamalar yaptığınız zaman iyileştirme şansına sahipsiniz. Öğrencilerimiz burada birebir hastaya müdahale ediyor. Yapılan müdahaleleri bilgisayar sistemimizde takip etme şansına sahip oluyoruz. Yoğun kan kaybıyla şoka giren hastayı, şoktan geri döndürme şansımızın olup olmadığını öğrenciyle deneyimleme şansına sahip oluyoruz. Solunumu ve kalbi durmuş hastaya müdahaleyi bu maketimiz üzerinde gerçekleştiriyoruz. Öğrenci başarılı adımlarla bunu yaparsa hastayı geri döndürme şansına sahip oluyoruz.”

Kaynak

Bunu Okudunuz mu?

Bu fotoğraftaki doktora yılın ödülü!

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görev yapan asistan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.