Ana Sayfa / MANŞET / Da Vinci Xi Ankara Tıp’ta kullanılmaya başlandı…

Da Vinci Xi Ankara Tıp’ta kullanılmaya başlandı…

Dünyanın en gelişmiş robotik cerrahi sistemi “Da Vinci Xi” Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hizmete başladı. Da Vinci Xi ile prostat kanseri olan bir hastanın ameliyatına katılan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, “En gelişmiş robotik cerrahi sistemi kullanmaya başladık” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk tıp fakültesi olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin hastanelerinde ameliyatlar artık robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda dünyanın en gelişmiş robotik cerrahi sistemi “Da Vinci Xi” fakültede hizmete başladı. Söz konusu yeni sistem, Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan Robotik Cerrahi Komisyonu’nun organizasyonunda, 9 farklı anabilim ve bilim dalının İbni Sina ve Cebeci hastanelerindeki ameliyathanelerinde kullanılıyor. Da Vinci Xi ile prostat kanseri olan bir hastanın ameliyatına katılan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, son yıllarda teknolojideki ilerlemelerin hastalık tanı ve tedavisinde anlamlı katkılar sağladığının altını çizdi. Rektör Erkan İbiş, “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi son teknolojik gelişmeleri kaliteli kadrosuyla halkımızın hizmetine sunmak için özverili çalışmalarına devam ediyor. Güncel gelişmeleri hem tıp eğitimi alan geleceğin cerrahlarının yetiştirilmesine katkı sağlamak, hem de halkımızın hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlamda en gelişmiş robotik cerrahi sistemi kullanmaya başladık” diye konuştu.

YAYGINLAŞMAYA BAŞLADI

‘Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi’ adıyla kurulan ve ameliyatlarda kullanılmaya başlanan sistem hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Robotik Cerrahi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Kadir Türkölmez de şunları söyledi:
“Tıp alanında son yıllarda görülen gelişmeler içinde özellikle cerrahi alanında en önemli gelişmelerden biri robotik cerrahi sistemleri. Cerrahi uygulamalarının açık cerrahiden endoskopik/laparoskopik cerrahiye doğru kaydığı görülmekteydi. Özellikle robotik cerrahi sistemlerinin geliştirilmesi ile cerrahi uygulamalarında son teknolojik sistem robotik cerrahi giderek yaygınlık kazanmakta. Sistemin birkaç parçası var. Bunlar, içinde operasyonun gerçekleştirildiği ve hastaya yerleştirilen dört adet ince robotik kollar ve bu kolların ucuna takılan çeşitli cerrahi aletlerden oluşan sistem, ayrıca cerrahın robotu kullandığı ayrı bir konsol sistemi ile görüntünün ve gerekli malzemelerin bulunduğu görüntü kulesidir.”

HIZLI İYİLEŞME SAĞLIYOR

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi’nin sağladığı kolaylıklar ise şöyle: Yüksek çözünürlüklü (HD) ve 3 boyutlu görüntü ile cerrahi olanağı sağlayarak aynı zamanda operasyon alanını 10-20 kez büyüterek çok küçük yapıların daha net tanınmasını kolaylaştırıyor.
Robotun kollarının diğer endoskopik yöntemlere göre hareket kabiliyetinin kıyaslanamayacak kadar üstün olması sayesinde çok komplike manevralara olanak sağlıyor. Buna ilave olarak cerrahın el titremesinin robotun kollarında olmasını önleyen bir sisteme sahip. Diğer yöntemlere göre daha az kanama ile operasyon tamamlanıyor. Cerrahi başarısı özellikle fonsiyonel sonuçlar açısından daha iyi. Operasyon sonrası hastada daha az ağrı oluyor ve hasta daha hızlı iyileşiyor. Açık operasyon için gerekli büyük kesi olmadığından hasta daha estetik görünüme sahip oluyor.

Bunu Okudunuz mu?

Tıp Fakültesinde okuyan kardeşini kalbinden bıçakladı!

Tokat’ta üniversite okuyan bir genç, tartıştığı annesini bıçakla boğazından yaraladı. Daha sonra kendisine tepki gösteren …