Doktor ol, çalış, çalış, çalış… Durum budur!

İzmir Tabip Odası emekli hekimlerin acil olarak maaşlarının düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.
tablooo2
25 yıllık hizmet sonrası bazı kamu görevlilerinin emekli ücretleri ve emeklilik tazminatları

Tabip Odasından yapılan açıklamada bir hekimin, 6-7 yıl süren yoğun bir eğitimin ardından diplomasını aldığını ve mecburi hizmete gittiği; zorlu sınav süreçlerinin ardından en az 4 yıl süren uzmanlık eğitimi, ardından tekrar mecburi hizmet, yan dal uzmanlığı yapanlar için tekrarlanan aynı süreçler sonucunda yaşın en az 35 olduğu hatırlatıldı.

Hekimlerin bundan sonraki hayatının da tayinler ve geçici görevlendirmeler sonucu     “göçeb”e bir sürdükleri belirtilen açıklamada uzun ve zorlu bir eğitim sürecinden geçen, çalışma koşulları ve sorumlulukları ağır olan hekimlerin gerek çalışırken, gerekse emekli olduklarında adaletsiz bir ücretlendirme sonucu belirgin, çarpıcı bir mağduriyet yaşadıklarının altı çizildi.

Özellikle emekli hekimlerin, bu eşitsizlik nedeniyle çok düşük olan maaşlarıyla geçinemediği, yoksulluk sınırında yaşam mücadelesi verdikleri hatırlatılan açıklamada başka  pek çok meslek grubu ile karşılaştırıldığında hekimlerin eline geçen emekli aylığının oldukça gülünç bir miktara olduğu belirtildi.

Uzun yıllar TBMM nezdinde ücret düzenlemesi yönünde çalışmalar yapıldığı ancak bugüne kadar herhangi bir düzenleme yapılmadığı belirtilen açıklamada “En son çalışan ve emekli hekimlerin maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi yönünde bir kanun teklifi 11.04.2013 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur. Tüm bu gerekçeler sonucunda emekli hekimler olarak acil talebimiz şudur: Bir an önce emekli hekimlerin aylık ve tazminatları üst düzey kamu görevlilerinin seviyesine çıkarılmalıdır.” denildi.

medimagazin

Bunu Okudunuz mu?

İEÜ’den hekimlere yüksek lisans imkanı

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen ile İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.