Ana Sayfa / SAĞLIK HABERLERİ / Eli Lilly’nin romatoid artrit ilacı, Covid-19 hastalarında iyileşmeyi hızlandırıyor

Eli Lilly’nin romatoid artrit ilacı, Covid-19 hastalarında iyileşmeyi hızlandırıyor

Eli Lilly'nin romatoid artrit ilacı, Covid-19 hastalarında iyileşmeyi hızlandırıyor

ABD’li ilaç şirketi Eli Lilly tarafından yapılan açıklamada iltihaplı romatizma tedavisi için kullanılan romatoid artrit ilacının kritik Covid-19 hastalarında, Gilead’ın remdesivir ilacı ile birlikte kullanıldığında iyileşme süresini ortalama 10 güne indirdiğini açıklandı.

ABD’li ilaç şirketi Eli Lily, remdesivir ile kombinasyon halinde verilen  Olumiant markalı ilacı Baricitinib’in kritik Covid-19 hastalarının iyileşme süresini tek başına remdesivir ile tedavi edilen hastalara kıyasla yaklaşık bir gün kısalttığını açıkladı.

Remdesivir, ilaca mayıs ayında ABD İlaç ve Gıda idaresi (FDA) tarafından acil kullanım izni  verilmesinin ardından, hastanede iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olduğunu gösteren deneme verilerine bağlı olarak Covid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alıyor. Daha önceki çalışmalarda remdesivirin 15 gün olan iyileşme sürecini 11-12 güne düşürdüğü kanıtlanmıştı.

Aşılar pandemiyi kontrol etmede gerekli görülürken, uzmanlar yeni tip corona virüsün neden olduğu solunum yolu hastalığının şiddetini kontrol etmek için alternatif  tedavilere ihtiyaç olduğunu söylüyor.

“PANDEMİYİ DURDURMAK İÇİN ETKİLİ HER TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ”

Anlist Louise Chen, Eli Lilly’nin verilerinin önemli olduğunu, çünkü pandemiyi kontrol etmek için kanıtlanan her türlü etkili tedaviye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

DENEYLERE BİNDEN FAZLA HASTA KATILDI

Öte yandan, Eli Lily,  binden fazla hastanın katıldığı deneylerin ardından , FDA’nın baricitinib için bir acil kullanım onayı vermeyi plandığını bildirdi. Söz konusu ilaç, “sitokin fırtınası” adı verilen Covid-19’a karşı potansiyel olarak ölümcül bir bağışıklık tepkisini bastırmaya yardımcı oluyor.

Haziran ayında Eli Lilly, ABD, Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da hastanede yatan hastalarda ilacı test etmek için ileri aşama klinik deneylere başlamıştı.

ÇİN SALGIN DÖNEMİNDEKİ İLK BÜYÜK ÇAPLI ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRDİ

Devamı: Eli Lilly’nin romatoid artrit ilacı, Covid-19 hastalarında iyileşmeyi hızlandırıyor

Kaynak: NTV

Bunu Okudunuz mu?

Kars'ta yeni koronavirüs karantinaları

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bir köyde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı Devamı: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.