Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Unconfigured Ad Widget

Collapse

Yurt Dışı Tıpta Uzmanlık Rehberi

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Temizle
new posts

 • Yurt Dışı Tıpta Uzmanlık Rehberi

  Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurt Dışı Uzmanlık Rehberi
  Ekli Dosyalar


 • #2
  Hollanda konusunda bilgi sahibi olan var mı

  Yorum


  • #3
   Orjinal yazı sahibi: drmustafa Mesaj Görüntüleme
   Hollanda konusunda bilgi sahibi olan var mı

   HOLLANDA

   Uzmanlık başvurularının birçoğu bölgesel olarak açılmaktadır. Ülke tarafından küçük kabul edilen bölümler için ulusal bir başvuru süreci vardır. Yani Dahiliye için bir bölgeye dahil olan Üniversiteler birbirleri ile koordineli başvuru süreci yürütürken Çocuk Psikiyatri gibi bölümler için Ulusal bir başvuru süreci mevcuttur.

   Uzmanlık başvurusu tipik bir iş başvurusu gibidir.

   Akademik kabul edilen hastanelerde (Üniversite Hastaneleri) görüşmeler yapılmaktadır. Diploma notunun pek bir önemi yoktur. Ancak CV, yapılan yayın sayısı, PhD, onursal dereceler, müfredat dışı çalışmalar (Herhangi bir birlikte alınan aktif görev) gibi özelliklere sahip adayların seçilme olasılığı yüksektir. Hollanda vatandaşı olmayanların Dil Yeterliliklerini bu görüşmeye tabi tutulmadan kanıtlamaları gerekmektedir.

   Adaylar dilediği kadar uzmanlığa başvurabilirler. Bütün uzmanlık branşları aynı eğitim programı ile başlamaktadır. Ancak Dahiliye ve Genel Cerrahi kendilerine özgü 1 yıllık alışma süresi uygulamasını kullanmaktadır. Uzmanlık Eğitimi Müfredatı Sağlık Bakanlığı ve ‘Order of Doctors’ tarafından ortak hazırlanmaktadır.

   Uzmanlık Eğitimi alan bireylerin kişisel danışmanı vardır ve genellikle bölümlerindeki bir hoca danışmanlık hizmeti vermektedir. Uzmanlık Eğitimi alan bireylerin araştırma yapmaları zorunludur. Tipik bir Avrupa Birliği üyesi ülkede olduğu gibi Portekiz ‘de de gönderen ve kabul eden kurum anlaşma sağlarsa uluslararası veya ulusal değişim uygulanabilir. Uzmanlık Eğitimi alan bireylerin maaşı ortalama 2500 Euro civarındadır Uzman olduklarında ise maaşları 5000 Euro’ya çıkar. Asistan hekimler haftada ortalama 38 saat çalışmak zorundadırlar ve ekstra nöbet tutmaları zorunludur.

   Diplomaları doğrudan Avrupa Birliğince kabul görür.

   Yorum


   • #4
    İsrail hakkında bilgisi olan var mı ?

    Yorum


    • #5
     Amerika da tuş başvurusu için daha detaylı bilgiye nerden ulaşabilirim?

     Yorum


     • #6
      Fransa'da tipta uzmanlik icin guncel detayli bilgisi olan var mi?

      Yorum

      Unconfigured Ad Widget

      Collapse
      İşleniyor...
      X