Hemşire ile aynı maaşı alacaksan neden Tıp okuyorsun?

Mahkemelerin TÜİK’ten talep ettiği mesleklere göre kazanç bilgileri artık tek tıkla internette öğrenilebilecek. TÜİK’in verilerine göre uzman doktor da hemşire de 3 bin 480 TL maaş alıyor.

--1860278Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kazanç yapısı araştırması sonuçlarından üretilen “Kazanç Bilgisi Sorgulama” uygulamasını kullanıma sundu. TÜİK’ten yapılan duyuruya göre, kazanç yapısı araştırması sonuçlarından üretilen meslek ayrıntısında aylık/yıllık ortalama brüt ücret/kazanç talepleri için sorgulama yapılarak barkodlu resmi belge üretilmesine olanak sağlayan “Kazanç Bilgisi Sorgulama” uygulaması erişime açıldı. Sitedeki veriler 2006 ve 2010 yıllarını içeriyor.

İşi kolaylaştıracak

Bu uygulama ile özellikle İş Mahkemelerinde görülen davalarda kullanılmak üzere TÜİK’ten yoğun olarak talep edilen mesleklere göre, kazanç ve ücret bilgilerinin elektronik olarak çok kısa sürede ve herhangi bir yazışma sürecine gerek olmadan elde edilmesi mümkün olacak. TÜİK’in internet ana sayfası üzerinden erişilen uygulamaya ayrıca “https://biruni.tuik.gov.tr/medas/kbs.zul” bağlantısından da erişim sağlanabilecek. Uygulamaya göre uzman doktorun ortalama brüt ücreti 3 bin 480 TL iken hemşire de aynı parayı alıyor. Lise öğretmeni 2 bin 95 lira, bomba uzmanı polis 1.305 lira, çöpçü 1.026 lira brüt maaş alıyor.

HABER YORUMLARINI OKUMAK VE YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYIN!

Bunu Okudunuz mu?

Doktor mu yoksa kamyon şoförü mü çok kazanır?

Üroloji Uzmanı Dr. Neil Baum, KevinMD internet sitesinde yayımlanan yazısında, doktorların kazançları ile kamyon şoförlerinin …