İntörn doktorun 15 yıl hapsi istendi

Kobani’de yaralıları tedavi ederken, IŞİD tarafından düzenlenen havan saldırısında yaralanan ve tedavi için getirildiği Türkiye’de tutuklanan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi intörn doktor Esra Yakar hakkında PKK’lı olduğu suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisiyken, geçen yıl IŞİD saldırıları nedeniyle Suriye’nin Rojava bölgesine giderek yaralanan YPG’lileri tedavi eden Esra Yakar, Kobani’de havan topu saldırısında yaralandı. Tedavi için Türkiye ’ye getirilen Esra Yakar, PKK ’lı olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Hakkında Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Yakar, ilk duruşmada tahliye edildi.

BABASINA, ’PİKNİĞE GİDECEĞİNİ’ SÖYLEMİŞ

Esra Yakar’ın yargılanmasına Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tanık olarak katılan Esra Yakar’ın babası Paşa Yakar, kızının Tıp Fakültesi’nde öğrenci olduğunu belirterek şöyle dedi:”Kızım pikniğe gideceğini söyledikten sonra eve gelmedi. Kızımın cep telefonunu aradığımda kapalı olduğunu fark ettim. Kızımı sormak için okula gittim. Okula da gelmediğini söylediler. Ben o tarihte Kobani’ye gittiğini düşünmüştüm. Yaptığım araştırmada kızımın okuldaki basın açıklamaları nedeniyle yargılandığını öğrendim. Sonra kızımın cezaevine girebileceği korkusu ile Kobani’ye gitmiş olabileceğini öğrendim. Kızım döndükten sonra orada doktor olarak görev yaptığını söyledi.”

SAVCI ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Esra Yakar’ın PKK/KCK üyesi olarak Kobani’de çatışmada yaralandığını ve Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastenesi’ne Suriye uyruklu Emine Mahmut adıyla giriş yaptığını söyledi.Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nce yapılan araştırma ve parmak izi inceleme raporu sonucunda yaralının Esra Yakar olduğunun tespit edildiğini belirten savcı, sanığın hastaneye giriş yaptığı sırada hakkında yakalama emri bulunduğunu kaydetti. Sanığın hakkındaki yakalama kararını bilmesi nedeniyle hastaneye başka bir isimle giriş yaptığını ifade eden savcı, medyaya yansıyan görüntü kayıtlarında da, Esra Yakar’ın konuşmaları olduğunu vurguladı. Esra Yakar’ın konuşmasında gençleri PKK’ya katılmaya çağırdığını belirten savcı, videonun sonunda sanığın da içinde bulunduğu grubun ’Yaşasın başkan APO’ diye slogan attığını ifade etti. Esra Yakar’ın PKK adına kırsal alanda faaliyet yürüttüğü ve diğer örgüt mensuplarıyla hareket etmek suretiyle ’Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçunu işlediğini belirten savcı, sanığın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. İddia makamının esas hakkındaki görüşünün ardından sanık avukatına savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Bunu Okudunuz mu?

ADÜ Tıpta 2 intörn doktorun Covid-19 testi pozitif çıktı!

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinde 2 intörn doktorun Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi. Aydın Adnan …