İstanbul Tıp Fakültesi’ni Birincilikle Bitiren Doktorun Mezuniyet Konuşması

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi 188. Dönem (2015) mezunları düzenlenen törenle yeminlerini etti meslek hayatlarına atıldılar. Tören’in en ilgi çekici ve en çok beğenilen kısmı ise fakülteyi birincilikle bitiren Dr. Rana Günöz Cömert’in konuşmasıydı.

Dr. Cömert yaptığı konuşmasında, bir hekimin en önemli sorumluluğunun vicdanı sorumluluk olduğunu ve primum non nocere yani herşeyden önce zarar verme ilkesi ile hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Öldürülen Dr. Kamil Furtun’u da anmadan geçmeyen tıp fakültesi birincisi, yeter artık feryatlarımıza rağmen her defasında yitirilmiş canlara canlar eklendi, ifadeleriyle bu işte sorumluluğu olan makam sahiplerine serzenişte bulundu.

Sağlıkta dönüşümün hekim ile hastayı sürekli karşı karşıya getirdiğini ifade eden Dr. Cömert, hekimlerin sürekli hedef gösterildiğini, mevcut kanunların hekimi korumadığını, cezaların caydırıcı olmadığını, güvenlik önlemlerinin çok yetersiz olduğunu, tüm bunların sorumlularını asla unutmayacaklarını dile getirdi.

Kendisini yetiştiren hocalarına, ailesine ve arkadaşlarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Dr. Rana Günöz Cömert’in konuşmasının tam metni:

1

 

2

3

4

5r

 

Bunu Okudunuz mu?

YÖK’ten intörn doktor mezuniyeti ile ilgili yeni karar!

Yükseköğretim Kurulunca, tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin koronavirüs salgını nedeniyle mezuniyetlerinin gecikmesinin önüne geçmek için …