İtalyan Cerrah Sergio Canavero, bilim dünyasında büyük tartışma başlatan bu operasyonu gelecek yıl gerçekleştirmeyi hedefliyor

Kafa nakli tarihi kesinleşti! Maliyeti 40 milyon dolar…

Medyada ‘kafa nakli’ olarak kısaca tanımlanan, 40 milyon dolarlık ilk cerrahi operasyonun, 2017 yılında gerçekleşmesi kesinleşti

40 milyon dolarlık ilk kafa nakli cerrahisinin, 2017 yılında gerçekleşmesi kesinleşti.

Bu aslında bir kafa naklinden çok beden nakli olarak tanımlanabilecek bir operasyon çünkü bedeni sağlıklı yaşama imkan vermeyecek kadar hasarlı hastanın kafası sabit kalırken, kaza sonucu ölmüş bir kişinin sağlıklı bedeni, hastanın kafasıyla birleşecek.

HASTA ALTI AY BOYUNCA SANAL GERÇEKLİK PROGRAMINA DAHİL EDİLECEK

Daha önce bedenini kullanamayan, tekerlekli sandalyeye bağlı olan hasta artık tüm fonksiyonları çalışan bir bedene sahip olacak. Ancak daha önce bedeniyle hiç yürümemiş, ayağa kalkmamış, ellerini kullanmamış, su içmek için bardak tutmamış bir hastaya tamamen sağlıklı bir beden verildiğinde, beynin bu bedeni nasıl kullanacağını anlayamama riski var.

Prof. Dr. Ömer Özkan: Kafa nakli teknik olarak mümkün
Bu amaçla hazırlanan özel bir sanal gerçeklik programı içinde, hasta 6 ay boyunca eğitime tabii tutulacak.

2017’de ilk kafa naklini yaşayacak olan Rus bilgisayar mühendisi Valeri Spiridonov, ömrünü tekerlekli sandalyede geçirmişken, ölmeden önce sağlıklı bir bedene sahip olma şansını yakalamak için bu operasyona razı oldu ve şimdiden VR eğitimlerine başladı.

Eğer 2017’deki kafa nakli başarılı olursa bundan sonra ağır bedensel deformasyonları olan çok sayıda hasta için hayata tutunmak adına yeni bir umut doğacak.

Bunu Okudunuz mu?

İlk insan kafası nakli için tarih belli oldu!

Bir insanın kafası, başka bir vücuda nakledilebilir mi? Çok yakında cevabı birlikte göreceğiz! Dünya’nın ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.