Malatya’da ilk ince bağırsak nakli yapıldı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde geçen yıl alınan nakil ruhsatıyla, ilk kez 2 hastaya ince bağırsak nakli yapıldı.

MALATYA-Üniversite ve merkez yöneticileri tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, üniversitelerinin pek çok alanda olduğu gibi nakiller konusunda da önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Karaciğer nakli konusunda başarılarının bilindiğini belirten Rektör Çelik, “İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bundan sonra organ nakilleri merkezi olarak anılacak. Bunun içerisinde karaciğer nakli önemli yer tutuyor ama asıl hedef organ nakilleri merkezi olma yolunda ilerlemek” dedi.

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz da geçen yıl 203 karaciğer nakli yapıldığını ve yüzde 80 oranında başarı sağlandığını aktararak, ülkede ve Avrupa’daki bir numaradaki yerlerini pekiştirdiklerini söyledi.

Yeni açılan Karaciğer Nakil Hastanesinin bu yıl veya gelecek yıl dünyanın bir numaralı nakil merkezi olmasını kaçınılmaz olarak gördüklerini vurgulayan Yılmaz, Malatya’nın dünyanın “karaciğer nakil başkenti” olarak anılacağına inandığını kaydetti.

– “İnce bağırsak nakli riskli”

İnce bağırsak nakli ekibinde yer alan Genel Cerrah Yrd. Doç. Dr. Sait Murat Doğan ise ince bağırsak ameliyatı yapma ruhsatını geçen yıl aldıklarını aktararak, “Türkiye’de bu nakil sadece İzmir Tepecik Eğitim Hastanesinde ve üniversitemizde bu nakil yapılıyor” dedi.

İnce bağırsak naklinin önemine işaret eden Doğan, şunları kaydetti:

“İnce bağırsak yetmezliği gelişen hastalara bu nakil yapılıyor. Yapılmazsa hastalar normal yoldan beslenemedikleri için damar yolunda beslenmek zorunda kalıyorlar. Belirli bir süre sonra bunlarla ilgili komplikasyonlar görülüyor. Karaciğer yetmezliği gelişiyor bu hastalarda ve enfeksiyonla ilgili çok ciddi problemleri oluyor. Hastalar beslenemedikleri için 2,5 yılda çok kötü duruma geliyorlar, çok zayıflıyorlar. Bu yüzden diğer organ nakillerine göre yapılması çok daha riskli. Dünyada bu riskleri göze alarak 20 yıldır yapılmaya başlandı. Ülkemizde de 6-7 yıldır yapılıyor. Biz de geçen sene yapmaya başladık. Şu an nakil yaptığımız 2 hastamız var.”

Önceleri ince bağırsak yetmezliği yaşayan hastaların naklin ardından kalan ömrünü evinde geçirebildiğini vurgulayan Doğan, “İnce bağırsak dokusu yapısı itibarıyla diğer organlara göre reddedilmeye çok müsait. O yüzden verdiğimiz ilaçlar diğer nakillerde verdiğimiz ilaçlara göre biraz fazla oluyor. Bunun dezavantajı, organı korurken hastayı enfeksiyonlara açık hale getiriyoruz. Bunun dengesini kurmak çok zor” diye konuştu.

– Nakille sağlıklarına kavuştular

Adıyaman’dan sevk edilerek Malatya’da ince bağırsak nakli yapılan 38 yaşındaki Sinan Yanar, hastalığı dolayısıyla çeşitli hastanelere başvurduğunu ancak sonuç alınamadığını ifade ederek, “İnce bağırsak rahatsızlığından dolayı ameliyat oldum. Ankara’da 4-5 ay yattım, oradan Adıyaman’a geldim. Nakil yapılması gerekiyordu, Malatya’da bağırsak nakli yapıldığını öğrendim. Ameliyat geçirdim ve şu an çok iyiyim. Yürüyüş yapıyorum, kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Her şey güzel gidiyor” dedi.

Ayrıca Kahramanmaraş’tan gelen 39 yaşındaki Fatma Eryaman da Malatya’da ince bağırsak nakliyle sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Bu arada, Turgut Özal Tıp Merkezinde bu yıl içerisinde pankreas nakli yapılmasının planlandığı belirtildi.

Bunu Okudunuz mu?

İnönü Turgut Özal Tıp’tan tıp literatürüne girecek vaka!

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde bir hastanın ameliyatsız kalp kapakçığı değişmesinin ardından karaciğer nakliyle …