Marmara Tıp Genel Cerrahi Hocasına Veda…

KANUN Hükmünde Kararname’yle ihraç edilen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, eski Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, 29 yıl görev yaptığı Marmara Üniversitesi’ne dün veda etti.

Sabah saatlerinde eşyalarını toplamak için odasına gelen Aktan’ı öğrencileri, meslektaşları ve akademisyenler uğurladı. Aktan için fakültenin önünde bir basın açıklaması yapıldı.

2 BİN 723 HEKİM İHRAÇ

Şu ana kadar 2 bin 723 hekimin ihraç edildiğini belirten Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel şunları söyledi: “İhraç edilenlerin arasında TTB’nin yöneticiliğini yapmış, çeşitli kurullarında görev alan, sağlık hakkı mücadelesini birlikte yürüttüğümüz, akademik alanda önemli çalışmalara imza atmış meslektaşlarımız da bulunmaktadır.”

Aktan’a destek olmak amacıyla İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından da bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Prof. Dr. Özdemir Aktan’ı bugün buradan, öğrencileri, meslektaşları, mücadele arkadaşları ve dostları ile birlikte geçici olarak uğurluyoruz” ifadesi kullanıldı.

Basın açıklaması sonrasında Prof. Dr. Aktan kendisi uğurlamaya gelen meslektaşları ve öğrencilerine yönelik kısa bir konuşma yaptı. Üniversitelerin özgürlük ve akademi alanı olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aktan, şunları söyledi:

NEDENİNİ BİLMİYORUM

“Maalesef bu çatıdan isteğim dışında uzaklaştırılmış bulunuyorum. Ne için uzaklaştırıldığımı da bilmiyorum. Görünen o ki bir belgeye imza attığım için uzaklaştırılmışım gibi duruyor. Benimle beraber binlerce kişi de aynı gerekçeyle üniversitelerden uzaklaştırılıyor. Bu belgeyi bir kez daha olsa, on kez daha olsa gene imzalarım. Çünkü bu belge barış istiyor. Bunu da bir doktorun istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Bu belge demokrasi ve özgürlük istiyor.”

http://www.hurriyet.com.tr/profesore-veda-40373337

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.