Müezzinoğlu: Hekim Açığı 4-5 Yıla Kapanacak!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sağlıkta gelecek vizyonu toplantısında konuştu.

HEKİM AÇIĞI 4-5 YILA KAPANACAK

Sağlıkta son 12 yıldır en çok sıkıntısını çektikleri konunun yetişmiş sağlık personeli açığı olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, önümüzdeki 4-5 yıl içinde hekim açığının 1-2 yıl içinde de hemşire açığını kapatacaklarını belirtti.

Türkiye’de domuz gribinde hayatını kaybedenlerin sayısı

Türkiye’de domuz gribinde hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin bir soruya Müezzinoğlu, “Hastalıktan çok, ne yapmamız gerekenleri bilmemiz gerekiyor. Her kış ayı grip, nezle… insanı tehdit eden bir rahatsızlık. Kasım aralık aylarında herhangi bir yaygınlaşma görmedik. Aralık sonu ve ocak ayında durağan dönemini tamamladı, şimdi iniş döneminde. Rakamlar yanımda yok ama yaklaşık rakamları söyleyeyim. H1N1 virüsüyle ilgili 480 örnek alındı. Bunların yaklaşık 280’inde H1N1 virüsü tespit edildi. 120’sinde de negatif tespit edildi. H1N1 virüsünden 57 kişiyi de kaybettik. Önemli olan soğukkanlı, sağ duyulu, tedbir olarak da el hijyeni çok önemli. Merhabalarda, yakın temastan uzak durulmalı. O sıcak mesafeyi göz sıcaklığı ile sağlamak herhalde doğru olanı. Bol sıvı alınmalı.Antibiyotiğin zararı var yararı yok. Bünyenin direncini azaltacak ilaç kullanımından uzak durulmalı. ‘Doktora gittim bir antibiyotik bile yazılmadı’ denilmemeli” diye konuştu.

“ZİKA VİRÜSÜ ŞU ANDA TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR RİSK, TEHDİT DEĞİL”

Zika virüsünün Türkiye’yi tehdit edip etmediğine ilişkin bir soru üzerine Müezzinoğlu, “Tıbbın bugün ben şu tedbiri aldım diyebileceğimiz bir noktada değiliz. Şu anda Türkiye için önemli bir risk, tehdit söz konusu değil” dedi.

SÖZLEŞMELERİ FESHEDİLECEK

Müezzinoğlu konuşmasında sezaryen oranlarındaki yükseklikten bahsederek yakın zamanda bunu düşürmeye yönelik adımlar atıalcağını kaydetti. Bilimsel sezaryen sınırlarının biraz üzerinde bir üst sınır belirleyeceklerini kaydeden Müezzinoğlu, bu sınırın üzerindeki sezaryen ödemelerini SGK’nın yapmayacağını, hastanenein sınırları yğksek seyretmesi halinde ise sözleşmesinin feshedileceğini kaydetti.

Cizre’de yaralıların alınmadığı iddiası

 

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: “(Cizre’de yaralıların alınmadığı iddiası) 24 saat, dört gündür 84. kavşakta nöbet tutan iki ambulansımız var. İyi niyet olsa, bizim de sabah komuta merkezimizle görüştüğümüzde yaklaşık 400-500 metre gibi bir mesafe, yaralıyı oradan oraya getirebilirler ama dört gündür niyet yaralı değil. Niyet yaralı üzerinden kamuoyu algısı yürütmek.”

Bunu Okudunuz mu?

‘Doktorlara denklik konusunda YÖK’le görüşüyoruz’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Güneydoğu’da teröristlerin ambulanslara ateş etmesine böyle tepki gösterdi. Zırhlı ambulansların bu …