Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne bugün başvuracak

Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne bugün başvuracak

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve Alman İlaç şirketi BioNTech, yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısının acil kullanım izni için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA)  bugün başvuru yapacağını duyurdu.

Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, aşının koruma özelliğinin yanı sıra iyi bir güvenlik kaydına sahip olmasının, acil kullanıma uygun olduğu anlamına geldiğini açıkladı.

Acil kullanım için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) bugün başvuru yapacağını duyuran Pfizer ve BioNTech, Avustralya, Kanada, Avrupa ve Japonya’daki kurumlara da halizarda müracaat etmeye başladı.

Amerikan ilaç firması Pfizer, BioNTech ile yeni tip corona virüse karşı geliştirdiği aşının 3’üncü aşama denemelerini sonuçlandırdığını ve aşının virüse karşı yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

Aşının yaş, etnik grup ve cinsiyete karşı tutarlılık gösterdiği ve FDA’nın gerekli güvenlik kriterlerini karşıladığı belirtilmişti. Pfizer, 2020’de aşıdan 50 milyon, 2021’in sonuna kadar da 1,3 milyar doz üretilmesini planlıyor.

Devamı: Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne bugün başvuracak

Kaynak: NTV

Bunu Okudunuz mu?

İmamoğlu'nun iddiası… Bakan Koca belgeyi gösterdi, satır satır anlatıp yanıt verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.