Pudralı eldiven kullanımını yasaklandı!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), insan sağlığına zarar teşkil ettiği gerekçesi ile, tıbbi kullanımlı pudralı eldivenlerin kullanımını yasakladı.

İlk olarak 2016 Mart ayında önerilen yasak, cerrahi müdahalelerde kullanılan pudralı eldivenlerin ve muayenelerde kullanılan pudralı eldivenlerin kullanımdan kaldırılmaları için sürmekte olan çabaları hızlandıracak.

ABD’deki birçok profesyonel sağlık birimi bu yasağı gerekli buluyor. Şimdiye kadar bir çok sağlık kuruluşu ve doktor, zaten bu eldivenleri kullanımdan kaldırmış durumda.

FDA yaptığı açıklamada; ‘Tıbbi eldivenlerin, hastaları, sağlık çalışanları ve hasta yakınlarını korumada önemli rol oynasa da, toz ve pudra içeren eldivenlerin çeşitli nedenlerle tehlikeli olduğunu’ belirtti.

Bu tür eldivenlerde giyilmeyi kolaylaştırmak için kullanılan pudranın, ağır havayolu enflamasyonu, astım dahil alerjik reaksiyonlar, aşırı duyarlılık, akciğer enflamasyonu, gronülomlar, peritoneal adezyonlar gibi birçok yan etkiye neden olabileceği belirtiliyor.

FDA’e göre eldivenlerinki pudranın içinde bulunan bazı proteinler solunum yollarında alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu tür eldivenlerin zararsız alternatiflerinin olması ve bunların kullanımı, kamu sağlığını korumada önem teşkil ediyor.

Kaynak: Medscape – goo.gl/v4Mo0P

Bunu Okudunuz mu?

İLK KEZ 3D yazıcı ile üretilen o ilaç FDA onayı aldı!

– FDA (Food and Drug Administration) İLK KEZ üç boyutlu yazıcı ile üretilen bir ilaca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.