Sık şiddet gören doktora ‘Neden sen?’ diye sorulacak!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan şiddete karşı sıfır tolerans eylem planına göre sağlık personeline şiddet gösterenlere karşı alarm sistemi kurulacak. Sık şiddet giren doktorlara da “Neden sen?” diye sorulacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun açıkladığı sağlıkta şiddete sıfır tolerans eylem planınndan çarpıcı başlıklar var. Bakanlar Kurulu’na planın sunulduğunu ve kabul edildiğini söyleyen Müezzinoğlu, planla kısa sürede sağlıkta şiddet algısını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini ifade etti. Planı hazırlarken uluslararası gelişmiş ülke örneklerinden yararlandıklarını anlatan Müezzinoğlu, hastayı ve sağlıkçıyı hedef göstermeden şiddete neden olan ortamı ve nedenleri ortadan kaldırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Şiddet gösterene 24 saat gözaltı

Habertürk’ten Lütfi Erdoğan’ın haberine göre “Eylem planı”nda öne çıkan başlıklar şöyle:

-Sağlık personeline şiddet gösterenler için “dikkat alarmı” sistemi kurulacak. Bir sağlık kurumunda şiddet uygulayanlar, bu sistemle kayıt altına alınacak.

-En çok şiddetin yaşandığı acillerde yoğunluğa neden olan çocuk, kadın doğum ve dahiliye gibi branşlarda gece poliklinik nöbeti tutulacak.

-Grip sezonlarında kulak, burun, boğaz uzmanları ile kadın doğum ve çocuk uzmanları poliklinik nöbetine çağrılacak.

-Şiddet gösteren kişi, güvenlik güçlerinin nezaretinde tedavi edilecek.

-Sık sık şiddet olayına karışan hastane, hekim ve sağlık çalışanı izlenecek.

-Sürekli neden aynı hekimin şiddet gördüğü araştırılacak ve hekime de sorulacak.

-Büyükşehirlerde ilçe merkezlerine mini bir hastane potansiyeline sahip “toplum sağlığı merkezleri” kurulacak. Bu merkezlerde hafta sonları ve akşam saat 22.00’ye kadar nöbet tutulacak.

-Sağlık personeline şiddet gösteren, 24 saat nezarethanede gözaltında tutulacak.

cnnturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.