Su çiçeği hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Su çiçeği hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Tıptaki karşılığı Varisella olan su çiçeği hastalığı genellikle ergenlik çağına girmemiş olan çocuklarda yaygın olarak görülür. Peki su çiçeği hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Su çiçeği genel olarak çocuklarlarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Erken yaşlarda görülen bu hastalık kişilerin sağlıkları ve ileri yaşları için daha faydalıdır. Su çiçeği 5 ile 10 yaşları arasında kış sonu ve ilkbahar aylarında görülür.

Su çiçeği insandan insana damlacık ve havayolu ile bulaşır. Hastalık çok bulaşıcıdır. Su çiçeği geçiren kişi hastalık bulguları başlamadan iki gün öncesinde hastalığı başka kişilere bulaştırmaya başlar, bulaşma süresi yaralar kabuklanıncaya kadar devam eder.

Döküntüler yaklaşık bir hafta süre ile vücutta varlığını sürdürür. Döküntülerin olduğu dönemde virüs yoğun miktarda çevreye saçılır. Hastalığın yayılmasını önlemek için çocukların bu dönemde sosyal ortamlardan izole tutulmasında fayda vardır.

Su çiçeği viral bir enfeksiyondur ve dolayısıyla solunum yoluyla veya gözlerden vücuda giren virüs tarafından sağlıklı kişilere bulaştırılır. Su çiçeği nedenleri içerisinde en önemlisi etrafta virüsü saçan bir taşıyıcının varlığıdır. Etkenin saçılması en çok içi su dolu döküntülerin çıktığı dönemde olur. Toplu şekilde bulunulan okul gibi ortamlarda salgın şeklinde görülebilir.

SU ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Su Çiçeği’nin genel belirtisi ise içi su dolu baloncuklar, kabarıklıklar, kızarıklıklar ve döküntülerdir. Döküntüler son derece kaşıntılıdır. Gövdeden başlayarak surat ve saç bölgesinde yayılır. Belirtiler; ateş, yorgunluk, iştahsızlık, baş ağrısı olarak görülür.

SU ÇİÇEĞİ TEDAVİSİ 

Su çiçeği herhangi bir uygulama veya tedavi yöntemi bulunmaz. Doktorunuz ateş düşürücü veya kaşıntı rahatlatmak için ilaçlar verebilir. Genellikle müdahale edilmeden, kendiliğinden geçen bir hastalık türüdür.

Kişiler bu dönemde doktor tarafından tavsiye edilen krem, ağrı kesici veya ateş düşürücüleri uygulayabilir. Ayrıca su çiçeğinden korunmak için her yıl aralık ayı içerisinde aşı olabilir. Aşı önleyici olarak değil sadece koruma amacı ile uygulanmaktadır.

ŞARKI SÖYLEYEREK COVİD TESTİ MÜMKÜN MÜ?

Devamı: Su çiçeği hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Kaynak: NTV

Bunu Okudunuz mu?

Elazığ'da kısıtlama saatinde zincirleme kaza: 5 yaralı

Elazığ’da sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde meydana gelen 3 aracın karıştığı zincirleme kazada 5 kişi yaralandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.