Suriye’li doktorlar denklik istiyor!

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Batman’a yerleşen Suriyeli sığınmacı doktorlar, diplomalarına denklik verilmesini talep etti.

BATMAN-Ülkelerindeki savaştan kaçarak “güvenli liman” olarak gördükleri Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, kendi imkanları ölçüsünde farklı kentlerde hayata tutunmaya çalışıyor.

Batman’daki sığınmacıların bir kısmı ülkelerinde yaptıkları mesleklerini sürdürürken bir bölümü de evlerine ekmek götürebilmek için yasal prosedürlerde kolaylık sağlanmasını bekliyor.

Kentteki sığınmacı doktorlar, Türkiye’de hizmet verebilmek için diplomalarına denklik verilmesini istedi.

Dahiliye uzmanı Dr. İmad Ahmed (36), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yıl önce savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındığını söyledi.

Savaşın olduğu bölgelerde aralarında öğretmenlik ve doktorluğun da bulunduğu bazı mesleklerin icra edilemez hale geldiğini ifade eden Ahmed, şunları belirtti:

“Çok sıkıntı çekiyorum. Türkiye’de resmi olarak çalışamıyoruz. Diplomalarımıza denklik verilmiyor. Türkiye’nin doktor ihtiyacı da var. Tek çaremiz, Türkiye’de diplomalarımıza denklik verilirse çalışmak. Türkiye’den isteğimiz, bize izin verilsin, bu memlekette kalmak istiyoruz. Kültürünü biliyoruz, birbirimize yakınız. Memleketimize yakınız belki bir gün memleketimize dönebiliriz.”

– “İnsanlara faydalı olmak istiyoruz”

Suriye’nin Kamışlı kentinde daha önce hastane ve kliniklerinin olduğunu belirten diş doktoru Edip Muhammed (44) de çatışmaların yoğunlaşmasının ardından ailesiyle Batman’a geldiğini anlattı.

Mesleğini Türkiye’de de sürdürmek istediğini vurgulayan Muhammed, “Daha önce Türkiye’den Mardin, Nusaybin ve Midyat’tan çok sayıda hasta Suriye’nin Kamışlı kentine gelirlerdi. Onlara yardımcı oluyorduk. Şimdi dünya tersine döndü. Buraya gelerek, yardıma muhtaç durumuna düştük. Arkamızda duracak ve yardım edecek birilerine ihtiyacımız var. Mesleğimizi icra etmek ve buradaki insanlara faydalı olmak istiyoruz” dedi.

– “Gerekirse sınav açılsın”

Dedesinin 70 yıl önce Suriye’ye göç ettiğini belirten diş doktoru Mehmet Selim Tamer (38), Türkiye ve Suriye vatandaşı olduğunu söyledi.

Türkiye’de denklik alabilmek için YÖK’e müracaat ettiğini anlatan Tamer, Batman’da daha fazla doktora ihtiyaç duyulduğunu savundu.

Denklik için kolaylık sağlamasını beklediklerini aktaran Tamer, şöyle dedi:

“Türk devleti bu konuda kolaylık sağlamalıdır. Diploma denkliği alarak biz de bu memlekete hizmet etmek istiyoruz. Ben Türk vatandaşıyım. Suriye’de yaptığım hizmeti burada da yapmak istiyorum. Kaçak çalışmak istemiyorum. Diş hastanesinde veya özel poliklinik açmak için bir çözüm bulunmalıdır. Bu nedenle gerekirse bir sınav açılmalıdır. Sınava tabi tutsunlar. Kimin doktor olup olmadığı belli olacak. Biz de rahat çalışmak istiyoruz.”

Suriyeli genel cerrah uzmanı Ayhan Cuma (44), mesleğini Türkiye’de yasal şartlarda sürdürmek istediğini belirtti.

Türkiye’de çalışma izni beklediklerini aktaran Cuma, “Hem Suriye’den gelen halka hem de buradaki Türk halkına hizmet etmek istiyoruz. Avrupa’ya gitmektense, burada kalmak isteriz çünkü buranın kültürü bize yakın” değerlendirmesinde bulundu.