Tıp eğitimi görsellerle akılda daha kalıcı olacak

Tıp eğitimi görsellerle akılda daha kalıcı olacakİnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakıncı: – “Bazen onlarca kelimeyle anlatacaklarınızı bir görselle kolayca anlatıp akılda kalıcılığı artırabiliriz”

Çukurova Üniversitesince (ÇÜ) çıkarılan “İmgelerle Hastalıklar” kitabı, vertigo, talasemi, hemofili, alzaymır, diyabet ve epilepsi gibi çok sayıda hastalığı görselleriyle anlatıyor.

ÇÜ’nün, görsel hafızanın tıp eğitimine katkı sağlaması, tıbbi görsel eğitim materyalleri ve toplumun görseller yoluyla sağlık okuryazarlığı düzeyinin arttırılması amacıyla düzenlediği “İmgelerle Hastalıklar Yarışması”na 60 kişi 95 imgeyle katıldı.

Yarışmanın ardından en etkili imgelerin belirlendiği eserler kitapta toplandı. Şeker hastalığından katarakta, vertigodan alzaymıra kadar birçok hastalığın görsellerle okuyuculara aktarıldığı kitapta, çeşitli tıp bilgileri de bulunuyor.

Yarışma koordinatörü, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kitapta toplumun her kesimi için yararlı bilgiler yer aldığını söyledi.

Yarışmada hem tıp öğrencilerine hem de vatandaşlara görselleri kullanarak hastalıklarla ilgili bilgi vermenin amaçlandığını kaydeden Yakıncı, yarışma sonrası ortaya çıkan eserlerin son derece yararlı olduğunu vurguladı.

anatomi5

“Görselle kolayca anlatıp akılda kalıcılığı artırabiliriz”

Görselleri kitapta derlediklerini anlatan Yakıncı, şöyle devam etti:

“Bu şekilde yarışma ve kitaplar dünyada fazla yok. Türkiye’de ise ilk defa bunu gerçekleştirdik. Bu kitabı hem tıp hem de halkın sağlık eğitiminde rahatlıkla kullanabileceğiz. 5 yaşında diyabet hastası olan çocuğa ‘Diyabeti resimle anlat’ denildiğinde şöyle bir resim çizmiş: Kapkara bir uzay ve uzaya doğru giden beyaz renkli bir insülin füzesi. İşte bazen onlarca kelimeyle anlatacaklarınızı bir görselle kolayca anlatıp akılda kalıcılığı artırabiliriz.”

Kitabın farkındalık yaratma açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Yakıncı, eğitimde bu tür materyallerin artırılmasının son derece yararlı olacağını söyledi.

Yakıncı, yarışmanın ikincisinin bu yıl Biruni Üniversitesi tarafından düzenlendiğini, dereceye giren eserlere ödül verileceğini sözlerine ekledi.

Bunu Okudunuz mu?

Tıp öğrencilerine burs veren kurumlar 2019-2020

1. Afyon Eğitim Vakfı: Afyonkarahisar nüfusuna kayıtlı veya Afyonkarahisar doğumlu ön lisans öğrenimi gören öğrencilere dokuz …