Tıp fakültelerinin toplam borcunu biliyor musunuz?

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, borçları nedeniyle iflas açıklayan üniversite hastanelerini “obez” olarak niteledi. Müezzinoğlu, “Borcu kapatmak yetmiyor, Yunanistan gibi çıkmazdalar” dedi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, borçlarını ödeyemedikleri için iflas edeceklerini açıklayan üniversite hastanelerini “obez” olarak nitelendirdi. Müezzinoğlu, “Bunlar obez, hareket etmekte zorlanıyorlar. Yunanistan gibi borcu borçla kapatmaya çalışıyorlar” dedi. İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Çapa ve Cerrahpaşa hastanelerinin borcu 650 milyon TL’ye ulaştı. Ankara’nın en büyük iki üniversitesinden biri olan Hacettepe’nin ise 230 milyon TL borcu bulunuyor.

TOPLAM BORÇ 2.7 MİLYAR TL
Müezzinoğlu’nun verdiği bilgilere göre son 4 yılda 60 kamu üniversitesi hastanesinin borcu 1.4 milyar TL’den 2.7 milyar liraya sıçradı. 2010’da 22 üniversite hastanesinin 380 milyon liralık borcunu devlet ödediğinden rakam aşağılara çekildi. Medikal ürün satan firmalar, paralarını 2 yıl sonra ödeyebilen üniversite hastanelerine malzeme vermek istemiyor. Bu da sistemde sıkıntı yaratıyor.

HACETTEPE ARSA SATIYOR
Hacettepe Üniversitesi, Ankara’nın en gözde yerlerinden olan Beytepe’deki 350 dönümlük arazisini borçlarını ödeyebilmek için satışa çıkardı. İlk iki ihalede teklif gelmeyince, üçüncü seferde arazinin bedeli 900 milyondan 800 milyona düşürüldü. Rektör Murat Tuncer, “Üniversiteyi 270 milyon TL borçla devraldık, 230 milyona indirdik. Hem bu borcu ödemek hem de yeni yatırımlar için 600 milyonluk kaynak gerekiyor” demişti.

SAFURE CANTURK , SABAH

Bunu Okudunuz mu?

Hacettepe Tıp Kazanan Meslek Liseli Haberinden Skandal Çıktı

Türkiye, Hacettepe Tıp Fakültesi’ni kazandığını açıklayan N.K’yı konuşuyor. Ancak durum hiç de öyle değilmiş. Başta …