Tıp fakültesi hastaneleri borç batağında!

CHP Sağlık Sistemi Hastaneler ile Hasta ve Engelli Haklarını İzleme ve İnceleme Komisyonu Başkanı, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “AK Parti Hükümeti, üniversite hastanelerini bilerek, planlı ve programlı bir şekilde borç batağına soktu.” dedi.
vekiller
Demir, komisyon üyesi milletvekilleri ile düzenlediği basın toplantısında, AK Parti Hükümeti’nin, üniversite hastanelerini bilerek, planlı ve programlı bir şekilde borç batağına soktuğunu savunarak, bu iktidar döneminde sağlık politikalarının tam bir kaos haline getirildiğini belirtti.

“Üniversiteler bilim yuvası olmaktan çıkarıldı ve bilerek zarara sokuldu. Bu hastaneler ekonomik kaos içine sokuldu, gerçek hizmetlerinden uzaklaştırıldı, bu özerk kuruluşların akademik etkinliğinin kaldırılması çabası içinde olundu.” diyen Demir, 65 üniversite hastanesinden, 49’unun borç batağı içinde bulunduğunu kaydetti.

CHP’li Demir, “Bu hastanelerde birçok ameliyat yapılamıyor. Kalp ameliyatları, robotik cerrah ameliyatlarının bir çoğu yapılamıyor, yoğun bakım üniversiteleri açılamıyor.” dedi.

CHP’nin Sağlık Komisyonu olarak, yaklaşık 10 aydır Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e bu hastanelerin borçlarını sorduklarını ancak doğru düzgün yanıt alamadıklarını aktaran Demir, devletin bu konudaki zaafı konusunda bilgi edinemediklerini bildirdi.

Demir, hastanelerin ise “Ticari sır” diyerek, kendilerine yanıt vermediğini belirtti.

Nurettin Demir, “Üniversite hastaneleri bitmiştir, borç batağına girmiştir. Devlet bu hastaneleri yalnız bırakmıştır, ihaleleri yapamayacak, ilaçları alamayacak duruma gelmişlerdir.” diye konuştu.

Bu hastanelerdeki öğretim üyelerinin de performans haklarını alamadığı için vakıf ve özel hastenelere geçtiğini anlatan Demir, “Üniversite hastanelerinin bu durumunu, geçen aralık ayında geçici bütçe görüşmelerinde bakanlara sorduğum zaman, bakanlar, ‘yöneticileri beceriksiz, yönetemiyor’ dedi. Biz de bunun doğru olmadığını, devletin sorumluluğunun üniversitelere yüklendiğini söyledik.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li Demir, hükümetin bir an önce bu sorunu çözmesi gerektiğini vurgulayarak, konuyla ilgili araştırma önergesini bugün TBMM Başkanlığına sunacaklarını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de 29 üniversite hastanesinin borç durumuna ilişkin bilgi verdi.

En yüksek borcun Dicle Üniversite Hastanesine ait olduğunu belirten Şeker, “Bu hastane borç şampiyonu, toplam borcu 768 milyon TL.” dedi.

Ali Şeker, 29 üniversite hastanesinin toplam borcunun ise 3 milyar 127 milyon TL olduğunu kaydetti.

Bunu Okudunuz mu?

YÖK Başkanı ile Sağlık Bakanı Tıp Fakültesi hastanelerinin sorunlarını konuştu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile üniversite hastanelerinin durumu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.