Tıp Fakültesi Öğrencileri Tabip Odası Başkanını İstifaya Çağırdı!

İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Selçuk Erez’in “Kürt halkının temsilcisi Apo’dur” sözlerine bir tepki de Tıp öğrencilerinden geldi. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi öğrencileri bir hekimin terör örgütü liderini övmesinin kabul edilemeyeceğini ve İTO yönetiminin değişmesi gerektiğini belirtti.

Aydınlık’a konuşan Tıp öğrencileri şunları söyledi; 

İstanbul Tıp Fakültesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Eren Öztürk: İTO Başkanı Selçuk Erez’in böyle bir açıklama yapmasına çok şaşırdım. Fakat Türk Tabibler Birliği’nin önceki eylemlerine de bakınca nasıl bu çizgiye geldiğini daha iyi anlama fırsatım oldu. Şaşkınlığım daha sonra öfkeye ve bir şeyler yapma isteğine dönüştü. Biz Tabip Odaları’nı vatansever ve gerçekten hekim haklarını kollayan hekimlere kazandırmak için çok çalışacağız. Tüm hekimlerin odalara üye olup oy kullanması lazım. Geleceğimizin çalınmasına izin vermemeliyiz.

İstanbul Tıp Fakültesi İntörn doktor İremcan Şahin: Kanlı bir terör örgütüne sahip çıkan ve hekimlerin özlük hakkını gözetmeyen bir İstanbul Tabip Odası yönetimi ile karşı karşı- yayız. Bir Tıbbiyeli olarak okulumdan mezun olunca bütün görevlerimden önce meslek örgütüme üye olacağım ve benim gibi düşünen hekimlerle yapılan yanlışları düzeltmek için her türlü göreve talip olacağım. Alacağımız sorumluluklar bizler için her şeyden önde gelen ve Cumhuriyet değerlerine borcumuz olan bir vazifedir.

İstanbul Tıp Fakültesi öğrencisi Mert Savcı: Hekimlik, Hipokrat’ın “önce zarar verme” ilkesine dayanır. Bİr hekimin insanlara zarar vermeyi amaç edinmiş bir terör örgütününün elebaşını övmesi kabul edilemez. Bu hekimin İstanbul Tabip Odası’nın Başkanı olması bizler için utanç verici bir durum. Hekimlik haklarımızı korumaktansa terör örgütünü koruyan bir yönetim istemiyoruz. İTO yönetiminin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. İzmir Karşıyaka’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Atakent Erdoğan Kibarer Ortaokulu’nda, ilk bir haftada verilen eğitimden memnun olmayan bazı velilerin isteği üzerine, çocuklar bayrak töreninden sonra andımızı okumak istedi. Ancak öğrencilerin bu girişimine tepki gösteren Okul Müdürü Rahmi Önder Karamustafaoğlu, “Kendinize gelin. Talimat almadan ne yapıyorsunuz. Talimat mı aldın? Dingonun ahırı mı burası? Devletin kurumunun işleyişini kimse bozamaz” diye konuştu. Bu sırada okul bahçesinin dışında bekleyen bazı veliler de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara gönderdiği 15 Temmuz darbe giri- şimi olaylarının videolarının izletildiğini, bunun da çocuklarının psikolojilerini etkilediğini söyledi.

03capa

kaynak

Bunu Okudunuz mu?

Koronavirüs nedeni ile tıp öğrencilerine simülasyonla tıp eğitimi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi preklinik öncesi dönem öğrencileri, klinik ortamlarda uygulanması gereken ve koronavirüs nedeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.