Ana Sayfa / Tıp Fakültesi Rehberi / Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kerem Aydınlar Kampüsü Kayışdağı Cad. No:32 Ataşehir/İSTANBUL

ico-tel 0216 500 44 44

fax 0216 576 50 76

ico-mail acutipdekanlik@acibadem.edu.tr

ico-forum Fakülte Forumu

web Web Sitesi

ico-forum Taban Puanları

Üniversitenin bulunduğu il:
İstanbul

Üniversite statüsü:
Vakıf
KYK Yurt Olanakları:
İstanbul’da 24, Acıbadem Üniversitesi’nin bulunduğu Anadolu Yakasında 5 tane KYK yurdu bulunmaktadır. Yurtların kapasitesi ve fiziki özellikleri değişmektedir.
Özel Yurt Olanakları:
İstanbul’da 50’nin üstünde özel yurt bulunmaktadır. Yurt ücretleri 500-1000TL arası değişebilmekte ve ücretle ilişkili olarak fiziksel özellikleri çeşitlilik göstermektedir. Bunların yanı sıra 2014-2015 akademik yılında Kerem Aydınlar Vakfı’na ait binada hizmete açılan Konukevi, Acıbadem Üniversitesi’nin hemen yanı başında ve kampüse üç dakika yürüme mesafesindedir. Yurt odalarının fiziki imkanlarına göre yıllık 9000-16.000 tl arası değişen ücretlerle hizmet vermektedir. http://www.acibadem.edu.tr/ogrenciadaylari/ogrenci-konukevi/

Evlerin kira durumları ve özellikleri:

Öğrencilerin tutabileceği;
1+1 evlerin kiraları 500-1000TL
2+1 evlerin kiraları 700-1200TL
3+1 evlerin kiraları 1000-1500TL arası değişmektedir.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları:

İstanbul’da eğitim gören öğrencilere ailelerinin gelir durumları, ailede okuyan kardeş sayısı ve not ortalamaları değerlendirilerek dernek ve vakıflardan burs sağlanmaktadır. Bu dernekler çeşitli meslek odalarına ait olabilir.İş adamlarının hemşerilerine sunduğu eğitim yardımları da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yardımsever vatandaşlar tarafından kurulan vakıflar ile de ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlanmaktadır. Vakıflar ve dernekler burs koşullarını ve başvuru formlarını kendi internet siteleri üzerinden ilan etmektedir.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri:

İstanbul her türlü kültürel, sosyal olanakların çok kolay ulaşılır olduğu bir şehir. İlgilenen kişilerin her türlü etkinliği bulabilmesi mümkündür. Tarihi, turistik özellikleri de oldukça ön planda ve yoğun ders koşturmalarımız arasında güzel vakit geçirmeye çok elverişli.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu:

Üniversitemiz şehir içinde yer almaktadır, ulaşımı kolaydır.Üniversite hastanemiz ile kampüsümüz arası mesafe oldukça fazladır. Üniversite hastanemiz şehir merkezine uzaktır.

Şehrin ulaşım imkanları:

Otobüs, minibüs, metro, metrobüs, tramvay, vapur gibi. toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım mümkündür. İstanbul’da trafiğin yoğun olması en büyük dezavantajdır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri:

Üniversitemiz 2007 yılında kurulmuştur. Tıp Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi,Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu bölümlerinde eğitim verilmektedir.Üniversitemizin vizyonu; eğitim ve öğretimdeki mükemmeliyet düzeyi yüksek, kültürel ve sosyal açıdan donanımlı, etik değerlere önem veren bireyler yaratmadaki kararlılığı; çağdaş, yenilikçi ve öncü uygulamalarıyla hür düşünceyi yaşatan, Atatürkçü, Türkiye’ye model oluşturan ve dünyada referans gösterilen bir akademik kurum olmaktır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu:

Üniversitemiz şehir içinde yer almaktadır, ulaşımı kolaydır.Üniversite hastanemiz ile kampüsümüz arası mesafe oldukça fazladır. Üniversite hastanemiz şehir merkezine uzaktır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.):

Üniversitemizde bahar şenlikleri düzenlenmektedir. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında kampüs inşaatının tamamlanmasıyla birçok fiziki olanak sağlanmıştır. Konferans salonu, toplantı salonları vs sayesinde SKS desteği ile etkinlik- kongre gibi organizasyonlar diğer üniversitelere de açık bir şekil geçekleştirilmektedir. Tıp Fakültesi’nde her yıl Öğrenci Araştırma Kongresi düzenleniyor. Yıl içi not değerlendirmesinin bir parçası olarak 1. Sınıflar poster sunumu, 2.sınıflar sözlü bildiri yaparak araştırma deneyimi kazanmış oluyor.

Fakültenin kuruluş yılı:

Fakültemiz 2007 yılında kurulmuştur ve ilk öğrencilerini 2009 yılında almıştır.

Fakültenin hastaneye göre konumu:

Üniversite Hastanemiz fakülte kampüsünde bulunmamaktadır. Kampüs- hastane arası ulaşım toplu taşımayla 1,5-2 saat sürmektedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu:

Anabilim dallarının hepsi fakültemizle aynı binada yer almaktadır.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit):

Fakültemizde entegre (komite) eğitim sistemi uygulanmaktadır. 1-2ay süreyle ders kuruluna ait aldığımız teorik ve pratik derslerin değerlendirmesi kurul arasında yapılan çoktan seçmeli ara sınav (mid committee) ve kurul sonu yapılan çoktan seçmeli ana sınav (subject committee) ve pratik sınavlar ile yapılmaktadır.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu:

Fakültemiz henüz akreditasyon belgesine sahip değildir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar:

Tıbbi beceri ve simülasyon merkezleri ile ilgili ulusal ve uluslararası standartlarda akreditasyon çalışmaları yürütülmektedir.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu:

İngilizce hazırlık eğitimi bulunmaktadır. İngilizce muafiyet sınavı her yıl yeni başlayacak öğrencilere uygulanmaktadır.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce):

Fakültemizin eğitim dili %100 İngilizce’dir.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri:

Anatomi: kadavra üzerinden ders anlatımı ve maketler ile grup çalışması

Histoloji: pratiğe yönelim sunum sonrası mikroskop incelemesi

Fizyoloji: uygulamanın anlatılması ve deneyin yapılması

Patoloji: pratiğe yönelim sunum sonrası inceleme

Mikrobiyoloji: pratiğe yönelim sunum sonrası mikroskop incelemesi ve deney yapılması

Biyokimya: uygulamanın anlatılması ve deneyin yapılması

Biyoistatistik: pratiğe yönelik anlatım ve bilgisayar üzerinde çalışma

Biyofizik: uygulamanın anlatılması ve deneyin yapılması

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu:

2 adet kadavramız bulunmaktadır. Anatomi pratik derslerinde 6-7 kişilik gruplara 1’er maket düşmektedir. Maket sayımız oldukça yeterlidir.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı:

Laboratuvarlarımız 120 öğrenci kapasitesine göre düzenlenmiştir. Öğrenci başına 1 mikroskop düşmektedir.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı:

Klinik Tıp ve Mesleki Beceriler dersi üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesinde ayrı bir komite olarak işlenmekte olup 7.00’dan başlayan krediler -her sene değişmekte- ile not ortalamasına katılmaktadır. Hasta ile iletişim kurmayı detaylı bir şekilde öğretmesinin yanı sıra hekim-hasta ilişkisini etik değerler çerçevesinde değerlendirme ve akademik bir araştırmanın her basamağında söz sahibi olma becerisi kazandırmaktadır. Öğrenim hedefleri bu ilkeleri kapsayan dersler, amfide interaktif olarak işlenmektedir. Ayrıca yıl içerisinde diğer komiteler ile uyumlu çalışılarak, simülasyon merkezinde eğitimler verilmekte ve meslek hayatında kullanılacak püf noktalar öğretilmektedir. Eğitim yılı sonunda Tip Fakültesi 1. sınıflara istedikleri konuda bir araştırma hazırlayıp poster ile, 2. sınıflara ise araştırdıkları konuyu sözlü sunum ile açıklatarak, öğrencilere akademik topluluklar önünde konuşma yapabilme becerisi de kazandırmaktadır.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı:

Fakültemizde Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi ile İleri Düzey Endoskopik ve Robotik Cerragi Eğitim Merkezi bulunmaktadır.Klinik Simülasyon merkezinde mesleki becerileri geliştirmeye yönelik pratik yapma imkanı sağlayan oyuncu hasta kadrosuyla ilgili ders kuruluna yönelik uygulamalı eğitim verilmektedir. Simülasyon merkezinde acil serviste karşılaşılabilecek birçok hasta profili simüle edilebilmektedir. Konuşabilen, nabızları alınan, normal ve patolojik solunum/kalp seslerinin simüle edilebildiği simülatörler kullanılmaktadır. Burada kalp krizi geçiren, solunum yetmezliği olan veya travmalı hasta gibi vakalar simüle edilerek acil servis eğitimi verilmektedir.Bu merkezlerde alınan pratik eğitimlerin ilgili ders kurulu sınavına katkı yüzdesi ders sayısıyla orantılı olarak değişmektedir.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı:
Hazırlık:52
1.Sınıf:82
2.Sınıf:82
3.Sınıf:71
4.Sınıf:82
5.Sınıf:49
6.Sınıf:23

Fakülteye özgü uygulamalar:

Fakültemizde birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarda vaka analizi yapılan  6-7 öğrenci grubu ve 1 moderatör öğretim görevlisinden oluşan modül çalışmaları yapılmaktadır. Her dönem 1’er ders kuruluna dahil olmak üzere yılda 2 farklı modül çalışmamız olmaktadır. Her modül 3-4 hafta sürmekte ve her hafta vakayla ilgili bir senaryo verilmekte, haftalık analizleri yapıp öğrenim çıktıları belirleyip bir sonraki hafta için araştırılacak soruları belirledikten sonra 1 hafta boyunca serbest araştırma zamanı olmaktadır. Modül değerlendirmesi katılım puanı ve ders kurulu sınavına dahil sorular ile yapılmaktadır.Tıp Fakültesi’nde her yıl Öğrenci Araştırma Kongresi düzenleniyor. Yıl içi not değerlendirmesinin bir parçası olarak 1. Sınıflar poster sunumu, 2.sınıflar sözlü bildiri yaparak araştırma deneyimi kazanmış oluyor.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi:

Hazırlık: Güz Dönemi: Ekim’in ilk haftası – Ocak’ın son haftası

Bahar Dönemi: Şubat’ın üçüncü haftası – Mayıs’ın son haftası

1.Sınıf: Güz Dönemi: Ekim’in ilk haftası – Şubat’ın ilk haftası

Bahar Dönemi: Şubat’ın üçüncü haftası – Haziran’ın üçüncü haftası

2. Sınıf: Güz Dönemi: Eylül’ün üçüncü haftası – Şubat’ın ilk haftası

Bahar Dönemi: Şubat’ın üçüncü haftası – Haziran’ın üçüncü haftası

3. Sınıf: Güz Dönemi: Eylül’ün üçüncü haftası – Şubat’ın ilk haftası

Bahar Dönemi: Şubat’ın üçüncü haftası – Haziran’ın üçüncü haftası

4. Sınıf: Eylül’ün ilk haftası – Haziran’ın son haftası

5. Sınıf: Eylül’ün ilk haftası – Haziran’ın ikici haftası

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı:

238 öğretim üyesi ve 329 öğrenci bulunmaktadır. Öğretim üyesi başına 1-2 öğrenci düşmektedir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler:

Fakültemizde 1. ve 2. sınıfta Güz ve Bahar dönemlerinde olmak üzere 4 dönem seçmeli ders alınması gerekmektedir. Seçmeli dersler: Sanat Tarihi, Drama, Bilim Tarihi, Klasik Müzik Kültürü, Yaşama Sanatı I, Matematik, Yaşama Sanatı II, Tarih Boyunca Müzik I, Tarih Boyunca Müzik II, İstanbul Tarihi, Mutluluk Eğitimi, Felsefeye Giriş, Yaratıcılık nedir, Nasıl geliştirilir?, Hastalık Sağlık ve Tıp Politikaları, İnsan, Kültür ve Sağlık şeklindedir. Tıp eğitimi dışında zorunlu dersler 1. Sınıfta alınmaktadır. Bunlar Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi I ve II, Türk Dili I ve II şeklindedir.Tıp Tarihi ve Tıp Etiği derslerini de verilmektedir.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi:

Öğrencilerin teorik derslerin en az %70’ine, uygulamalı derslerin ve laboratuvarların en az %80’ine devamları zorunludur.Devamsızlık bilgileri yıl koordinatörü olan öğretim üyesinden mail yoluyla ya da direkt görüşerek öğrenebiliyoruz.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi:

1.2.3. sınıflarda her ders kurulu sonrasında çoktan seçmeli teorik sınav ve ders kurulu içinde pratik eğitimler olmuşsa pratik sınav ile değerlendirilmektedir.4. ve 5. Sınıflarda çoktan seçmeli/yazılı sınavlar ve sözlü sınavlar uygulanmaktadır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi:

Geçme notu: 60

Finalsiz geçme notu: 70

Yıl sonu geçme notu yıl içi komitelerin (ders kurulu) %40’ı, final notunun %60’ı alınarak hesaplanıyor.

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu:

Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmamaktadır fakat Prof. Dr. Nadi Bakırcı’nın koordine ettiği Tıp Eğitimi Birimi bulunmaktadır. Bu birimin kuruluş amacı ve görevleri şu şekildedir:Tıp Eğitimi Birimi, Tıp Fakültesinde eğitimin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi sürecini güçlendirmek amacıyla kurulmuştur.Tıp Fakültesindeki öğretim tasarımı, tıp eğitimi konusunda üretilmiş kanıta dayalı bilgiyi kullanarak, ulusal ve uluslar arası standartları dikkate alarak ve tarafların katılımını sağlayarak planlanmaktadır. Tıp Eğitimi Birimi bu süreçteki faaliyetlerin yapılandırılmasında ve eşgüdümünde görev almaktadır.Öğrenme çıktıları, eğitimin içeriği, kullanılan yöntemler ve ölçmenin uyumunu ve uygunluğunu sağlamak birimin temel çalışma alanını oluşturmaktadır. Bu amaçla, Tıp Fakültesinin müfredat haritası hazırlanmıştır. Öğrenme çıktılarını, temaları, temel soruları, eğitim yöntemlerini, öğrenme kaynaklarını-materyallerini, ölçme yöntemlerini eşleştiren bu harita farklı ölçeklerde hazırlanmakta ve bu öğelerin müfredatın bütünlüğünü ve uyumunu oluşturacak şekilde bir araya getiren bir veri tabanını oluşturmaktadır. Bu bilgilere ve kaynaklara öğretim üyeleri ve öğrenciler kendi portalleri üzerinden ulaşabilmektedirler.Birim ayrıca uygulanan tıp eğitiminin değerlendirilmesi çalışmalarını yürütmektedir. Değerlendirmede uygun yöntemleri seçerek düzenli olarak uygulamakta ve sonuçlarını taraflarla paylaşmaktadır. Eğitim kalitesi yönetiminin bir parçası olarak, değerlendirmede elde edilen veriler ışığında programın yeniden yapılandırılması ve iyileştirilmesi sürecine katılmaktadır. Bunun dışında, Tıp Eğitimi Birimi eğitici gelişimi programının planlamasını ve yürütülmesini sağlamaktadır. Bu amaçla Tıp Fakültesi öğretim elemanlarının katıldığı “Temel Eğitim Kursu” ve probleme dayalı öğrenme yönteminin kullanıldığı “İnteraktif Modüller” için “Eğitim Yönlendiriciliği Kursu” yapılmaktadır. Tıp fakültesinin akreditasyon sürecinin izlenmesinde ve koordine edilmesinde de birimin işlevsel bir yerinin olması hedeflenmiştir.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar:

Her ders kurulu sonrasında geri bildirim anketi uygulanmaktadır. Her ders kurul sonrası yıl koordinatörleri, komite koordinatörleri, temsilci öğrenci ve gönüllü öğrencilerin katıldığı komite değerlendirme toplantıları yapılmaktadır.Yıl değerlendirmesi için sene sonunda yılsonu değerlendirme anketi uygulanmaktadır. Danışman öğretmenler sorumlu oldukları öğrencilerden birebir geri bildirim alarak dekanlığa iletmektedir.

Dönemlere göre ders içerikleri:

Dönem 1: Biyofizik, Kimya, Histoloji, Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Fizik, Anatomi, Fizyoloji, Radyoloji

Dönem 2: Biyokimya, Biyofizik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Patoloji, Farmakoloji, Fizik, Fizyoloji, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği, Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Enfeksiyöz Hastalık, Ortopedi, Pediatri, FTR, Radyoloji, KBB, Göğüs Hastalıkları

Dönem 3: Anatomi, Biyofizik, Biyokimya, Kardiyoloji, Histoloji, Embriyoloji, Aile Hekimliği, Enfeksiyöz Hastalık, Nöroloji, Nöroşirurji, Patoloji, Pediatri, Dahiliye, Tıbbi Mikrobiyoloji, Jinekoloji, Kadın Doğum, Nefroloji,

Dönem 4: Endokrinoloji, Gastroenteroloji, Hematoloji, Nefroloji, Onkoloji, Göğüs Hastalıkları, Enfeksiyöz Hastalık, Kardiyoloji, Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahisi, Kalp–damar Cerrahisi, Anesteziyoloji, Pediatri, Dermatoloji, Kadın Doğum, Uroloji

Dönem 5: Nöroloji, Nöroşirurji, Psikiyatri, KBB, Göz Hastalıkları, Dermatoloji, Radyoloji, Ortopedi, FTR, Adli Tıp

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları:

Erasmus ve TurkMSIC değişim programları uygulanmaktadır.

Farabi ve Mevlana değişim programları ise uygulanmamaktadır.

(kaynak: tiptercihim.com)