Tıp Fakültesi’nde inşaat iskelesi çöktü: 6 yaralı

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde yapımı süren Morfoloji Bölümü ek binası inşaatında iskelenin çökmesi sonucu iskele altında kalan 7 işçinin kurtarılma çalışmaları tamamlandı. İşçilerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Hastaneye kaldırılan üç işçi ayakta tedavisinin ardından taburcu oldu.

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Bölümü ek binası inşaatında saat 21,10 sıralarından iskelenin çökmesi sonucu göçük meydana geldi. Çökmeyle birlikte yaşanan göçük altında 7 işçi kaldı. Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD ve polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, itfaiye ve AFAD ekipleri göçük altındaki 7 kişiyi kurtarmak için çalışma başlattı. İtfaiye ve AFAD ekipleri ilk olarak göçük altında kalan 6 kişiyi kurtardı. Kurtarılan işçiler olay yerinde yapılan ilk müdahalelerinin ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

“BİRDEN İSKELE ÇÖKTÜ, BİZ DE ANLAYAMADIK”

İtfaiye ve AFAD ekipleri diğer bir işçiyi kurtarmak için ise büyük mücadele verdi. İskele demirleri altında sıkışan işçi ile irtibat kuran ekipler, işçinin herhangi bir zarar görmemesini önledi. Yaklaşık 1,5 saatlik çalışmanın ardından kurtarılan işçi olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından sedye ile ambulansa alınarak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan diğer işçinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Hastaneye kaldırılan 3 işçinin ise ayakta tedavilerinin ardından taburcu edildiği öğrenildi. Olay anının yaşayan beton mikseri şoförü ise olayı şöyle anlattı: “Birden iskele çöktü, bizde anlayamadık. 8 kişiden 3’ü kendisi kurtulmuş diğerleri göçük altında kalmış. İşçiler kalıpların altında kaldı.”

basliksiz-1

“ŞU AN HAYATİ TEHLİKELERİ YOK, DURUMLARI NORMAL Şuan hayati tehlikeleri yok, durumları normal”

Öte yandan AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da olay yerine gelerek kurtarma çalışmalarını koordine etti, yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi aldı. İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya çalışmalar sonucunda yapmış olduğu açıklamada, “inşaatın kalıplarının kurulmasını esnasındaki çökme sonucu şantiyede çalışan 7 işçi, enkaz altında, demir ve inşaat kalaslarının altında kalarak yaralandı. İlk başta çalışan 6 çalışanımız çıkarıldı. 3 tanesi ayakta tedavi olarak normale döndü. Diğer 3 tanesi değişik hastanelerde tedavi altına alındı. Şuan hayati tehlikeleri yok, durumları normal. Son işçimizi de kendisinin zarar görmemesi için hassas bir çalışma sonucunda çıkarıldı” dedi.

basliksiz-1

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Bölümü ek binası inşaatında meydana gelen göçükle ilgili bilgi alan ve olay yerinde incelemelerde bulunan İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, basın mensuplarına açıklama yaptı. Uzunkaya, “İnşaat çökmesi neticesinde 7 çalışan işçi, iskelenin altında kalıyor. Bunlardan 6’sı çıkarıldı. Hastanelere gönderildi. Sağlık durumları iyi. Herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Bir işçimizi şu anda göçük altında. Yoğun demir yığınları ve iskele altında olduğu için şu anda kontrollü bir şekilde kendisine zarar verilmeden kurtarma çalışmaları devam ediyor. Sağlık durumu iyi kendisiyle temas kuruldu” dedi.

basliksiz-1

“MUTLAKA BİR EKSİKLİK VAR Kİ ÇÖKME OLDU”

Uzunkaya herhangi bir ihmalin olup olmadığına ise şöyle cevap verdi: “Ekiplerimiz konuyu inceleyecek. Şantiyenin çalışması, şartları, alınan tedbirler ile ilgili incelemeler devam ediyor. Şuanda bina güvenlik çemberine alındı. Sabah gerekli çalışmalar yapılacak. Tabi bütün önlemlere rağmen çökme olabiliyor. Mutlaka bir eksiklik var ki çökme oldu. Önemli olan hiçbir işçimizin ölmemiş olmamasıdır.”
İHA

http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/antalyada-universitenin-iskelesi-coktu-1629988/

Bunu Okudunuz mu?

Psikiyatri Profesörüne öldüresiye dayak!

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Murat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.