Tıp Fakültesine alınacak hocada ‘doktor olmama’ şartı!

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı için açılan yardımcı doçentlik kadrosuna alınacak kişilerin özelliklerinin belirlendiği ilanda skandal bir koşul yer aldı.

Buna göre adı geçen üniversitenin ilgili kadrosuna sadece Fen-Edebiyat Fakültesi mezunları müracaat edebilecek. Özetle tıp fakültesine alınacak hoca için bilhassa “doktor olmaması” şartı getirildi.

Bugün yılın son çalışma günü. İşim gereği her sabah gazeteleri mutlaka ilanlarına kadar tarıyorum. Tesadüf olmayacağını düşündüğüm bir şekilde, bugünün gazetelerinde, çok sayıda akademik ilan yayımlandı. Elbette ilanların neredeyse tamamında belli bir kişi tarif ediliyordu. Artık herkesin bildiği bu durumu bir kez daha yazmanın yararsızlığı açıktı. Ancak bu ilanlardan bir tanesi oldukça dikkat çekiciydi ve üzerinde durmaya değerdi.

Bahse konu ilan Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı için açılan yardımcı doçentlik kadrosuna ilişkindi. Üniversite bu bölüme bir yardımcı doçent almak istiyordu. Ne var ki ilanda bir de “küçük bir önkoşul” getirilmişti. Buna göre adı geçen kadroya atanabilmek için, “Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu olmak, Tıbbi Farmakoloji ABD’nda doktora yapmış olmak, Kök Hücre Uygulamaları ve Hücre Kültürü konularında çalışmaları olmak” şartı aranıyordu. Yani tıp fakültesine hoca olabilmek için öncelikle “doktor olmamanız” gerekiyordu.

Bu konuda daha önce çok yazılıp çizildi. Bu nedenle sözü daha fazla uzatmak istemiyorum. Takdiri siz okuyuculara bırakıyorum.

Yazan Dr. Erkin Göçmen
İletişim için: bilgi@erkingocmen.av.tr

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.