Tıp öğrencileri bu branşa ‘mesafeli’ duruyor!

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) tarafından yapılan araştırmada, tıp eğitimi alan öğrencilerin acil tıp uzmanlığına mesafeli durdukları, 200 öğrenciden sadece birinin acil tıp uzmanı olmak istediği belirlendi.

KONYA-Araştırmada, acil servislerdeki şiddet, yoğunluk ve stresten dolayı acil tıp asistan kadrolarının boş kaldığı, bu durumun devam etmesi halinde ileride acil servislerde çalışacak doktor bulmada sıkıntı yaşanabileceği vurgulandı.

ATUDER Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, AA muhabirine yaptığı açıklamada, acil servislerin insan hayatı açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Ağır hastaların ilk başvurduğu yerlere herkes tarafından özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Cander, acil servislerdeki yoğunluğun gereksiz başvurularla iki katına çıktığını, bu durumun da iş yükünü artırdığını dile getirdi.

Acillerin stres ve problemlerin çözüldüğü yer gibi algılandığına dikkati çeken Cander, “Adam gerginlik yaşıyor, acil servise başvuruyor. Bu da burada yoğunluğa neden oluyor” diye konuştu.

Sağlık alanında önemli şeylerin yapıldığını, acil tıbbın acil eylem planı içerisinde olması gerektiğini belirten Cander, buralarda çalışmaya teşvik edici etkenlerin ön planda tutulmasını istedi.

– Acil tıp uzmanı olmak istemiyorlar

Bakanlık tarafından bazı tedbirlerin alındığını, iyileştirilmelerin yapıldığını anlatan Cander, şunları kaydetti:

“Yaptığımız araştırmada, 200 öğrenciden sadece 1’i acil tıp uzmanı olmak istiyor. ‘Şartlar iyileştirildi’ dememize rağmen kimse acil tıp uzmanı olmak istemiyor. Acil servislerdeki şiddet, yoğunluk ve stresten dolayı acil tıp asistan kadroları boş kalıyor. İlerleyen yıllarda acil servislerde çalışacak doktor bulmak zor olacak. Kimse stresin üst seviyede olduğu bu alanda çalışmak istemiyor. Acil servislerde çalışacak insanlar giderek azalıyor. Ölümle hayat arasında olan bu yerlere önem verilmelidir. Buradaki aksamalar sevdiklerimizin hayatı olarak bize dönecektir.”

Cander, acil servislerin önem derecesinin hep en üst seviyede tutulması gerektiğini bildirdi.

Kaynak: Medimagazin

Bunu Okudunuz mu?

Koronavirüs nedeni ile tıp öğrencilerine simülasyonla tıp eğitimi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi preklinik öncesi dönem öğrencileri, klinik ortamlarda uygulanması gereken ve koronavirüs nedeni …