Tıp Öğrencilerinden Aşı Karşıtı Derse Protesto

Kanada’da tıp öğrencileri, aşı karşıtı olduğu söylenen bir ders nedeniyle üniversiteyi protesto ediyor.

 

Kanada’nın Toronto Üniversitesi’nde tıp örencileri “natif tıp” dersine tepkili.

Vox’un haberine göre okul, iki senedir antropoloji bölümünden bir dersi öğrencilerine öneriyor. Dersin adı, “Alternatif sağlık: Pratik ve teori” adını taşıyor.

Dersin hocası Beth Landau-Halpern’in “dindar bir homeopat” olduğu söyleniyor. Homeopati, “natif tıp” olarak literatürde yerleşiklik kazanmaya çalışsa da, aslında ülkemizde “kocakarı ilacı” denilen kategoriye giriyor.

Homeopati, hiçbir bilimsel temele sahip olmadan, benzer belirtilere sahip hastalıkları benzer belirtileri ortaya çıkartan maddelerle iyileştirme anlamına geliyor.

Okuldaki derste okutulan metinler arasında aşı karşıtı yazılar ve kızamık aşısı ile otizm arasında bağ kurduğunu söyleyen Andrew Wakefield’i öven makaleler de bulunuyor.

Landau-Halpern ayrıca kuantum mekaniğinin homeopatiye net bir açıklama getirdiğini ve kanserin aslında bir “hayatta kalma mekanizması” olduğunu savunuyor.

Geçen hafta, şikayetler üzerine ders hakkında bir soruşturma yürüten Rektör Yardımcısı Dr. Vivek Goel de dersin “dengeli” olduğuna kanaat getirince, tıp öğrencileri isyan etti.

Öğrenciler, Rektör Meric Gertler’e bir mektup göndererek, dersin başka bir bağımsız soruşturmaya konu olmasını istediler.

Özellikle aşı karşıtı görüşlerin tamamiyle yanlış olduğunu belirten öğrenciler, çok sayıda kanıtın aşıların güvenli, etkili ve hayat kurtarıcı olduğunu gösterdiğini vurguladılar.

Aşı karşıtı fikirlerin derste okutulmasının, hasta yakınlarında ve kamuoyunda, sanki böyle bir bilimsel tartışma varmış kanısı uyandıracağına dikkat çeken tıp öğrencileri, ortada böyle bir tartışmanın bulunmadığını, bu tartışmayı meşrulaştırarak kamuoyunu yanlış yönlendirdiklerini belirttiler.

Öğrenciler, bilimsel iddiaların geçerliliğini garanti altına almak için oluşturulacak standartların yalnızca temel bilimler için değil, tüm üniversite için geçerli olması gerektiğini kaydettiler.

Bu mektubun ardından okul yönetimi, dersi kaldırdığını ve Beth Landau-Halpern ile yolların ayrıldığını ilan etti.

gazetedoktor

Bunu Okudunuz mu?

Koronavirüs nedeni ile tıp öğrencilerine simülasyonla tıp eğitimi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi preklinik öncesi dönem öğrencileri, klinik ortamlarda uygulanması gereken ve koronavirüs nedeni …