Tıp tarihinde bir ilk… Tekrar yürüyebildi!

İrlanda’nın başkenti Dublin’de yaşayan eski atlet Mark Pollock 4 yıl önce felç geçirmişti. Kaliforniya Üniversitesi’nde üretilen özel bir alet sayesinde tekrardan yürüyebilen Pollock’un durumu tıp tarihinde bir ilk olarak görülüyor.

22 yaşında kör olan ve 35 yaşında felç geçiren eski atlet Marck Pollock robotik bir dış iskeletin yardımıyla vücudunu kontrol edebilen ilk insan oldu. 39 yaşındaki Pollock 5 günlük antrenmandan sonra elektrikli omurga uyarım sistemiyle çalışan alet sayesinde yürüyebildi. Omuriliğin belirli noktalarına elektrik akımı yollayan sistem böylece omurilik aracılığıyla bacak kaslarının hareket etmesini sağlıyor.

5 gün, günde bir saat omuriliğine elektrik akımı verilen Pollock antrenmanlar sırasında kalp atışlarının çok yükseldiğini, geçen 4 yıldan sonra yürümenin tarif edilemez olduğunu söylüyor. İlk adım attığındaki duygularını “Uyaranın yardımıyla adım attıktan sonra kalp atışlarım yükseldi, bacaklarımı hissettim ve yeniden adım atmayı istedim.” diyerek anlatan Pollock gümüş ve bronz madalya almış bir koşucuydu. Kör olmasına rağmen uzun süreli dayanıklılık koşularına katılan eski atlet bir otelin 2. kattaki penceresinden düştükten sonra belini kırmış ve felç geçirmişti.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Reggie Edgerton ve ekibinin çalışmaları sayesinde geliştirilen sistemde robotik dış iskelet yürüme işinin sadece bir kısmını gerçekleştiriyor. Elektrik akımıyla gönderilen uyaranlar sayesinde kişi aleti yönlendirebiliyor. Eğer robot bütün işi yapsaydı hastanın pasif hale geleceği ve bir süre sonra sinir sistemi üzerindeki kontrolünü yitirebileceğini söyleyen Dr. Edgerton çalışmalarının ilerleyen yıllarda felçli hastalara kalıcı bir tedavi olabileceğini söylüyor.

Bunu Okudunuz mu?

Tıp tarihindeki en ilginç vakalar

On metrelik bağırsak parazitlerinden, çaydan bulaşan hepatite; göze batan balık kılçığından, beyinde oluşan dişe kadar …