Ana Sayfa / GÜNCEL TIP HABERLERİ / Tıp’a getirilen baraj, kontenjanları nasıl etkiledi?

Tıp’a getirilen baraj, kontenjanları nasıl etkiledi?

Ek yerleştirmeler ile açıköğretim de dahil 121 bin 133 aday daha üniversiteli oldu. Genel yerleştirmede 63 bin 335 boş kontenjan vardı.

 

Ek yerleştirmede ise bu sayı, kazandığı halde kayıt olmayanlarla 88 bin 319’a çıktı. Uzmanlara göre bu adaylar üniversitelerin taban puanının yükselmesine neden olarak, ek yerleştirmeyi bekleyen düşük puanlı öğrencilerin üniversiteli olma şansını elinden alıyor. Bu öğrencilerden kaynaklı olarak, Boğaziçi, ODTÜ, Galatasaray gibi üniversitelerde bile boş kontenjan kaldı. En çok tercih edilenlerden endüstri mühendisliği, radyo televizyon ve sinema gibi bölümler bile dolmadı.

BARAJ NASIL ETKİLEDİ?

Bu yıl tıp ve hukuk fakültelerine getirilen baraja göre, tıp için ilk 40 bin, hukuk için de ilk 150 bin sıralamasına girmek gerekiyordu. Bu durum fakültelerin kontenjanını nasıl etkiledi? ÖSYM’nin verilerine göre ek yerleştirmeler sonucunda tıpta 36, hukukta 139 kontenjan boş kaldı. Bu yıl genel olarak tıp yüzde 99.7, hukuk yüzde 99.1 doluluk oranı yakaladı. Uzmanlara göre barajın etkisi tıp ve hukuka ‘boş kontenjan’ olarak yansıdı. Bu yıl başarı sırası barajından Kıbrıs’taki üniversiteler ise muaf tutuldu. KKTC’de sadece bir tıp fakültesinde 10 boş kontenjan kaldı. Ek yerleştirmede hukuktaki toplam 88 boş kontenjana 66 aday yerleşti. Uzmanlara göre, bu bölümlerde geçen yıl daha fazla boş kontenjan kalıyordu ve puanı, sıralaması daha düşük öğrenciler girebiliyordu. Bu sene ise puanı daha yüksek öğrenciler buralara yerleşti.

Hürriyet

Bunu Okudunuz mu?

Tıp için getirilen başarı sıralaması şartı, eczacılık ve diş hekimliğine de geliyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yılki üniversite kontenjanlarının geçen yıla oranla …