Tıp’a girenlerin yarısından fazlası bırakmayı düşünüyor!

DrTus adlı internet sitesinin yaptığı ankete site ziyaretçilerine “Tıp fakültesinde iken bırakmayı hiç düşündünüz mü?”  sorusu yöneltildi.

Ankete 1.332 kişi oy kullandı. Anket sonucu çok ilginç sonuçlar sundu.

İşte ankete katılanların cevaplarının oranı:

28.07

Toplam 1.332 oy kullanılmıştır. Yukarıda oy sayılarına göre yukarıdaki grafikte yüzdeler verilmiştir.

Yukarıda ki grafiğe baktığımızda, Tıp fakültesinde okuyan ve tıp fakültesinde okumuş kişilerin fakülteyi bırakma oranları hakkında bilgi vermektedir. ‘Arada bir’ ve ‘Evet’ cevabını verenlerin toplam sayısına baktığımızda %61 gibi çok büyük oranda Tıp fakültesini bırakmayı düşündüğünü görüyoruz. Geriye kalan %39 oranın ise tıp tercihinin tamamen isteyerek tercih ettiğini görmekteyiz. Tıpa girenler arasında ünlü bir söz vardır “Tıp fakültesine girenlerden arada bir doktor çıkar” sözünün bile burada ne kadar doğru bir söz olduğunu görmekteyiz. Maalesef %61 gibi oranın tıpı ne kadar hedefsiz seçildiğini veya girdikten sonra kişilerin kişisel özelliklerine göre yanlış tercih ettiğini görüyoruz.

Bu oranın yüksek olması nedenlerine bakacak olursak;

  • Yanlış tercih
  • Yanlış yönlendirme
  • Tıp fakültesinin zorluğu
  • Geleceği hakkında olumsuz beklentiler

Gibi ana başlıkları sayabiliriz.

Tıp tercih etmeden önce gerçekten tıpı isteyip istemediğini belirlemesi. Tıpı tercih edecekse ömür boyu bu mesleği yapacağı ve tüm zorluklarını göz önünde tutması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Hazırlayan: Uz.Dr.Rıza Eröksüz

 

 

 

Bunu Okudunuz mu?

Doktorlar çocuklarının tıp tercih etmesini istemiyor

Drtus adlı internet sitesinde yapılan ve 1.500 kişinin oy kullandığı ‘Çocuğunuzun Tıp tercih etmesini ister misiniz?’adlı anket …