Türk doktor Trump’ın danışmanı ile yapay zeka üzerine çalışacak

Dr. Canan Dağdeviren, geçtiğimiz sene icat ettiği ‘Giyilebilir kalp pili’ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden profesörlük teklifi almıştı. Buluşlarıyla bilim dünyasına adını yazdıran ve MIT Technology Review’un 35 Yaş Altı Mucitler Listesinde mucit olarak yer alan Dr. Canan Dağdeviren, Çukurova Üniversitesi’nde verdiği konferansta, Donald Trump’ın danışmanı ile yapay zeka üzerine birlikte çalışma yapacaklarını açıkladı.

İcatlarıyla bilim dünyasının aranan bilim insanı haline gelen Dr. Canan Dağdeviren Türkiye’de… Aile fertlerindeki hastalıklardan yola çıkıp bilime ışık tutacak icatlar yaparak tıp literatüre geçen ve Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen Dr. Canan Dağdeviren şimdi de, ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı ile yapay zeka üzerine birlikte çalışma yapacaklarını bildirdi.

Dr. Dağdeviren, Çukurova Üniversitesi’nde “Amerika’da Bilimsel ve Akademik Kurumlardaki Çalışma Deneyimleri ve Bilimsel Buluşları” konulu konferans verdi.

Geçen yıl meme kanserinden hayatını kaybeden teyzesinin hastalığından ilham alarak “Elektronik Meme Kanseri Sütyeni” üzerinde çalıştığını açıklayan Dr. Canan Dağdeviren’in Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) sürdürdüğü ve son aşamasına geldiği elektronik sütyende amaç, meme kanserine yakalanmış kişilerin vücudundan kanser hastalığını uzaklaştırmak. Dr. Dağdeviren, vücudun kıvrımlı tüm noktalarını da saracak ara yüz şeklinde tasarladığı elektronik sütyenin sadece kadınlar için değil erkekler içinde meme kanserinin tedavisinde umut ışığı olacağını söyledi.
Dr. Canan Dağdeviren, ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanlarından birinin sahibi olduğu, insanların düşüncelerinin okunmasına yönelik çalışmalar yapan ve yapay zeka üzerinde araştırmalar yapan şirketten ortak çalışma yapmak için teklif aldığını ve kabul ettiğini belirten Dr. Dağdeviren yapay zeka teknolojisinin 5-10 sene içerisinde gerçekleşeceğini savunarak kendisinin de yapay zeka teknolojisi üzerine çalışmalarının olduğunu kaydetti. Dr. Dağdeviren çalışmalarını yakın bir gelecekte Trump’ın danışmanının sahibi olduğu şirkette yürütecek.

http://www.sozcu.com.tr/2017/saglik/dr-canan-dagdeviren-trumpin-danismani-ile-yapay-zeka-uzerine-calisacak-1669393/

Bunu Okudunuz mu?

Yapay zeka ‘Kardiyologlardan daha başarılı’

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, kalp hastalıkları ve akciğer kanserinin teşhisi için yapay zeka sistemleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.