Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi (USİM)

Türkiye’nin ilk İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi açıldı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi (USİM) açıldı. Türkiye’de ilk olacak merkezde tıp fakültesi öğrencileri sanal hastalar ile birebir uygulama yaparak eğitim alabilecekler.

Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan USİM’in açılış törenine Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, rektör yardımcıları Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Prof. Dr. Eray Alper, Prof. Dr. Mehmet Yüce ile dekanlar, akademisyenler ve tıp fakültesi öğrencileri katıldı.

SİMÜLASYON MERKEZİ ÖĞRENCİNİN HATA YAPMA RİSKİNİ AZALTACAK

Açılış töreninde konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’de son 15 yıldır sağlıkta büyük ilerlemeler sağlandığını söyledi. Vali Münir Karaloğlu, sağlıkta dönüşüm projesi ile vatandaşın sağlık kurumlarına erişiminin, sağlık kurumlarında hizmet almasının çok kolaylaştığını vurguladı. Eskiden vatandaşların gece 03.00’lerde hastanelerde sıraya girmeye başladığının altını çizen Vali Münir Karaloğlu, “Bugün herkesin istediği her hastanede sağlık hizmeti alabildiği ve artık hasta haklarından, hasta güvenliğinden ve hastanın doktorunu seçme imkânlarını konuştuğumuz bir ortama geldik. Artık öğrencilerimize hekimlik bilgi ve becerilerinin yanında en az onun kadar önemli olan iletişim becerilerinin de öğrencilerimize bu simülasyon merkezinde öğrenim süreci içerisinde veriliyor olmasını da çok önemli buluyorum. İletişim becerisinin de hekimlik mesleğinde önemli olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ BÜYÜK BİR İŞ BAŞARDI

Öğrencinin hiç kimseye zarar vermeden, herhangi bir hastaya zarar vermeden aynı uygulamayı öğreninceye kadar tekrar etme şansının merkezde yakalıyor olmasını çok önemli bulduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, “Öğrenci burada kendi yaptığı hatayı görebilecek veya hocası nerede hata yaptığını uygulama üzerinden göstererek çocuklarımızın eğitimlerini tamamlamasını sağlayacak. Bence bu konuyu Türkiye’ye daha fazla duyurmanız lazım. Çok büyük bir iş başarmışsınız. Ben bu uygulama merkezine katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah Uludağ Üniversitesi bu konuda bir öncü olur. Tıp Fakültemiz de bu merkez ile diğer fakültelerimize örnek teşkil eder. Fakültelerimizin kontenjanları artıyor. Türkiye’deki hekim açığının çok büyük olduğunu gördük. Fakülte binalarını büyütmek, öğretim üyesi sayısını bir anda arttırmak mümkün değil ise o zaman buna benzer merkezlerin sayısını arttırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEKİ İLK MERKEZ

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise yaptığı açılış konuşmasında 3. Nesil üniversite vizyonu ile hayata geçirdikleri çalışmaların, Uludağ Üniversitesi’ni daha iyi bir konuma getirmeye devam ettiğini söyledi. İnsanların kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi, fiziksel yatırımlar kadar nitelikli sağlık kadrolarının yetiştirilmesi ile mümkün olacağını belirten Rektör Yusuf Ulcay, “Bu noktada, tıp fakültemizin eğitim anlayışında da değişime ve teknolojiye ayak uyduracak iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim görmeye hak kazanan öğrencilerimiz artık çok daha şanslılar. Türkiye’de ilk defa başlattığımız İyi Hekimlik Uygulamaları Merkezi’mizde yetişecek doktorlarımız, daha ilk yıldan itibaren birçok tıbbı uygulamayı simülasyon sistemi ile görme imkanı bulacaklar. Böylece mezunlarımız, Türkiye’deki birçok tıp fakültesine göre daha donanımlı ve daha deneyimli birer hekim olarak yetişecekler” diye konuştu.

UÜ TIP FAKÜLTESİ REFERANS MERKEZİ OLACAK

Dünya tıp eğitimi literatüründe en yeni yaklaşımlar arasında yer alan ve temeli 2010 yılında atılan İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi’ni tamamlamanın ve hizmete açmanın kendilerine nasip olduğunu kaydeden Rektör Ulcay, “Klinik Simülasyon ve Öğrenme Kaynakları Birimi ile Klinik Beceri Laboratuvarları ve Eğitim Salonlarının bulunduğu projemiz sayesinde, öğrenme ve eğitim etkinliğimiz daha da güçlenmiş oluyor. Burada yürütülecek uygulama, araştırma ve mesleki gelişim programları ile alanında parmakla gösterilen hekimler yetiştireceğiz. İnsani değerleri önceleyen tıp eğitimi ilkelerinin benimsetilmesi ile birlikte, mesleki beceri konusunda da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültemiz uluslararası alanda saygın bir referans merkezi haline gelecektir” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdulkadir Karlık da büyükşehir belediyesi olarak her zaman Uludağ Üniversitesi’nin yanında yer aldıklarını ve bundan sonra da yeni projelerde ortak çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini söyledi.

SANAL HASTA DERSİ BAHAR DÖNEMİNDE BAŞLAYACAK

UÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, yaptığı konuşmada iyi hekim kavramına değindi. Tıp Fakültesi olarak bu yıl insan bilimleri dersini başlattıklarını açıklayan Dekan Selim Gürel, tıp eğitiminin sürekli geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Dekan Gürel, Türkiye’de ilk sanal hasta dersinin 2016 bahar döneminde UÜ Tıp Fakültesi’nde başlatılacağını duyurarak, “Ders boyunca hasta hekim görüşmesi sanal hastalar ile yapılacaktır. Hastalarımız da Türkiye’de ilk defa Türkçe konuşacaklardır. Bunu da Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ndeki hocalarımız ile yapacağımız proje ile hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Açılış töreninde Doç. Dr. Züleyha Alper simülasyon merkezi ve merkezde verilecek eğitimler hakkında katılımcılara sunum yaptı. Ayrıca merkezin kurulmasında emeği geçen Tıp Fakültesi eski dekanları Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, Prof. Dr. Mustafa Güllülü ve Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu ile merkezin yapımına maddi destek sağlayan HASVAK Bursa Şubesi Başkanı Zerrin Özgülle ile hayırsever işadamı Sedat Çağlar’a teşekkür plaketleri takdim edildi.

Konuşmaların ardından Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız ve protokol tarafından UÜ Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi. Merkez yetkilileri, protokole merkezi gezdirerek gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

USİM HAKKINDA;

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi (USİM), Mesleksel Beceri Laboratuvarı olanaklarının genişletilmesi, mesleksel beceri eğitim programlarının iyileştirilmesi, tüm yarıyıllara yaygınlaştırılması, klinik uygulamaya giriş öğrenme hedeflerinin standardize hasta programı yardımı ile gerçekleştirilmesi ve tüm sürecin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla kurulmuştur. “İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi” bin 728 m2 olup iki katlıdır. Temeli 2010 yılında atılmıştır. Bu merkezde uygulanacak program, iletişim becerileri temelinde tasarlanmış, mesleksel becerilerin ve muayene becerilerinin kazandırılacağı, etik ve profesyonel değerlerin tartışılacağı, klinik ziyaretlerin yapılacağı, tıpta insan bilimleri, ilişkilerinin araştırılacağı, klinik karar verme süreçleri ve kanıta dayalı tıp çalışmalarının değerlendirileceği uygulamalarla desteklenip zenginleştirilen bir programdır.

Rektörlük Basın Bürosu

Bunu Okudunuz mu?

Bu merkezde tıp öğrencileri simülasyonla doğum öğreniyor

ULUDAĞ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi (USİM), doktor adaylarına, doğumdan, …