Uludağ Tıp’ta Kanser İlacı Vurgunu !

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Servisinde kanser tedavisi gören yüzlerce hastanın kimlik numaralarını yasal olmayan yollardan ele geçiren çete, düzenledikleri sahte reçetelerle hastaların milyonluk ilaçlarını gasp etti. Vurgunun boyutunun 20 milyon lira civarında olduğu anlaşıldı.

Hasta bilgileri ve kullandıkları ilaç isimlerinin yazıldığı bilgisayar sistemini çökertildiği ya da  sistemin bozulduğu sırada çetenin harekete geçtiği, hastaların kimlik numaralarının belirlenmesinden sonra ilaçlar elle yazıldı ve bunlar eczanelerden alındı.

Olay nasıl ortaya çıktı?

Tedavisinin zamanı gelen hastalar, Tıp fakültesi hastanesi onkoloji servisine gidip hekimlerine kemoterapide kullanacağı ilaçların isimlerini reçeteye yazdırdı. Hastalar, reçetelerini eczacıya verip ilaçlarını almak üzere beklemeye başladılar. Eczacılar ilaçların ismini bilgisayara girip kontrol ettiklerinde ilaçların daha önce verilmiş olduğununu saptadılar.

Bunun üzerine eczacılar “Bu ilaçları biz size vermişiz. Sizin bizden alacak ilacınız yok.” demeleri üzerine hastalar soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il Müdürlüğü’nde aldı.Müfettiş incelemesinde hem Emniyet Müdürlüğü, hem de SGK İl Müdürlüğü hasta şikayetleri üzerine  hareket geçti.

SGK İl Müdürlüğü olayın boyutlarının ortaya çıkarılması için müfettiş istedi. Olayın kapsamlı olduğu belirlendi. Müfettiş soruşturmasının yanı sıra olay C. Savcılığı’na da bildirildi. Yapılan araştırmada bazı eczanelerde doktorların kaşeleri de bulundu. Bunlar hakkında da işlem yürütüldüğü bildirildi. Bir yetkili, “Yüzlerce ilaç dış reçete yapıldı. Reçetelere hekimin kaşesi basılarak şifresi girilerek yapıldı bu iş. Bu çetenin içinde hocası da var, doktoru da, hemşiresi de eczacısı da var. Araştırmalarımız sürüyor” dedi.

Bunu Okudunuz mu?

Uludağ Tıp fakültesine 550 yataklı yeni hastane

Uludağ Üniversitesi kampüsü içerisinde 1985 yılından beri hizmet veren Tıp Fakültesi Hastanesi’nin kapasitesi, yeni yapılacak …