ARAŞTIRMA: Bipolar bozukluğu olan hastalarda lityum dozunu belirlemek için 6 tahmin aracı belirlendi

İsveç’teki Karolinska Institutet’te yürütülen geniş bir araştırmaya göre, bipolar bozukluğu olan hastaları tedavi etmek için gereken lityum miktarı 6 tahmin aracına göre belirlenebilir

İsveç’teki Karolinska yapılan yeni bir araştırmaya göre, bipolar bozukluğu olan hastaları tedavi etmek için gereken lityum miktarı 6 tahmin aracına göre belirlenebilir.

Lityum, artan intihar riskiyle bağlantılı bir durum olan bipolar bozukluğu olan hastalar için en önemli tedavilerden biri. Lityum bir duygudurum düzenleyici olarak çalışır ve depresyon ve mani dönemlerini azaltır. Lütyum dozu ise bireyler arasında büyük ölçüde değişir ve her hasta için doğru dozu bulmak çok önemlidir, çünkü çok fazlası toksik olabilirken çok azı etkisiz olabilir. Yan etki riskini en aza indirmek için, klinisyenler tedaviye düşük dozlarda başlama eğilimindedir, yani tedavinin bir etki göstermesi aylar alabilir.

Daha önce bir kaç belirteç geliştirilmişti

Bunun üstesinden gelmek için, araştırmacılar uzun süredir bireysel hastalarda doz yanıtını tahmin edebilecek bir model bulmaya çalışıyor. Önceki çalışmalar, günlük olarak ihtiyaç duyulan miktarı belirlemek için kullanılabilecek, vücudun lityumu ne kadar hızlı attığının (lityum klirensi) olası belirleyicileri olarak yaş, cinsiyet ve böbrek fonksiyonu gibi belirteçleri tanımlamıştı. Bununla birlikte, çoğu çalışma küçük örneklem boyutlarıyla sınırlandırılmıştır.

Lancet Psychiatry’de  yayımlanan yeni çalışmada araştırmacılar, bugüne kadar bu tür bir çalışma için en büyük örneklem büyüklüğünü temsil edebilecek olan, bipolar bozukluğu olan toplam 2 bin 357 hastanın elektronik sağlık kayıtlarını incelediler. Araştırmaya 17 – 89 yaş arasındaki erkek ve kadınlar dahil edildi.

Altı tahmin aracı

Çalışma, lityum klirensinin hızı ile yaş, cinsiyet, böbrek fonksiyonu (eGFR olarak ölçülür), serum lityum konsantrasyonları ve tedavide kullanılabilecek diüretikler ve renin-anjiyotensin-aldosteron sistemini hedefleyen maddeler içeren ilaçlar arasında ilişkiler buldu.  

İlk yazar Karolinska Institutet Moleküler Tıp ve Cerrahi Anabilim Dalı’nda doktora sonrası araştırmacı ve Viyana Tıp Üniversitesi’nde psikiyatri uzmanı Vincent Millischer “Bulgularımız, yaşlı hastaların , kadınların, böbrek fonksiyonu azalmış hastaların ve bazı ilaçları alanların daha düşük dozlarda lityum gerektirdiğini gösteriyor.   Bu öngörücülere dayanan modelimiz, önceki modellerden daha iyi olan ve tedavi kararını bildirmek için kullanılabilen lityum klirensindeki varyansın yaklaşık %50-60’ını açıkladı” diyor.

Kişiselleşmiş tedavi geliştirilebilir

Çalışma ayrıca daha düşük bir lityum klirensi ile kromozom 11 üzerindeki bir genetik lokus arasında ilişkiler buldu ve ayrıca BMI ve böbrek fonksiyonunu etkileyen genetik varyantların lityum klirensi ile ilişkili olduğunu gösterilebilir. Genetik belirteçlerin eklenmesi, modelin tahmin kabiliyetini yalnızca marjinal olarak artırsa da, araştırmacılar, gelecekte lityum tedavisinde kişiselleştirilmiş tıp fırsatını açtığını söylüyorlar.

Dijital uygulama yolda

Araştırmacılardan Dr.Martin Schalling, “Her hasta için doğru miktarda lityum bulmak için gereken süreyi azaltıp azaltamayacağını görmek için modelimizi klinik bir deneyde test edeceğiz. Sonuç olumluysa, gelecekte psikiyatristler tarafından bipolar bozukluğu olan hastalarda lityum dozunun değerlendirilmesine yardımcı olmak için kullanılabilecek bir dijital uygulama geliştireceğiz .” dedi.

Bunu Okudunuz mu?

Ücretsiz Tıp ve Tus notları Telegram paylaşım grubu

Ücretsiz Tıp ve Tus notları Telegram paylaşım grubu Katılmak için aşağıdaki linki tıklayın…https://t.me/covitus

Sağlık Bakanlığı günlük corona virüs tablosunu açıkladı

Türkiye’nin 28 Mayıs 2022  günlük corona virüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı, Günlük Corona Virüs Tablosu’nu paylaştı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.