Hekim maaşlarındaki değişikliğin ayrıntıları belli oluyor: Mahsuplaşma kalkıyor!

Hekimlerin özlük haklarıyla ilgili TBMM’de bulunan tasarının ayrıntıları netleşmeye başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş yaptıkları açıklamada Mayıs ayında hekimlerin özlük haklarıyla ilgili düzenlemenin TBMM’ye geleceğini ifade etmişlerdi.

Mahsuplaşma kalkıyor

Medimagazin’in edindiği bilgiye göre, şu an TBMM’de bulunan yasa teklifine göre mahsuplaşma kalkıyor. Hekimlerin aldıkları sabit ek ödemeler genel bütçeden ödenecek ve doğrudan maaşlarına eklenecek. Hastanelerin ek ödeme bütçelerinden mahsup yapılmayacak. Bu da performans ek ödemelerinin artışı anlamına geliyor.

Daha önce Sağlık ve Maliye Bakanlıkları arasında pazarlık konusu olan ek ödemelerin mahsuplaşmasıyla oluşan kriz de çözülmüşe benziyor.

Hekim maaşlarında ‘global bütçe’ anlaşmazlığı

Şimdi gözler  son şekli verilmiş olan düzenlemenin ne zaman TBMM Genel Kurulunda görüşüleceğine kilitlenmiş bulunuyor. Haftaya salı günü Mayıs ayı biterken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada hekimlere ‘sabırsız olmamaları’ tavsiyesinde bulunmuştu.

Sağlık Bakanı: Özlük hakları ile ilgili çalışma bu ay TBMM’ye gelecek

Aralık 2021’de TBMM’ye gelen ve pratisyen hekimlere 2500, uzman hekimlere 5000 TL sabit ek ödemenin maaşa ekleneceğini ve emeklilikle ilgili iyileştirmelerin sağlanacağı tasarı TBMM’ye tüm partilerin ortak görüşüyle sunulmasına rağmen geri çekilmişti. Hekimlerin tepkisini artıran bu durum sonrası yaklaşık 6 aydan beri süren çalışmalarda sona gelmiş bulunuyor. Ancak yapılacak iyileştirmelerin hekim kamuoyunu tatmin edip etmeyeceği ve hekimlerin yurtdışına göçünü engelleyip engellemeyeceği, tasarının tüm bölümlerinin netleşmesinden sonra ortaya çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.