Sağlık Bakanı somut bir rakam vermedi; ‘Sabırsızlıkla saygınlığınızı riske atmayın’ dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inançsızlıkların sonucunun itibar kaybı olabileceğini belirterek “Hekimlikte saygınlık kaybına izin veremeyiz. O saygınlık, yarın zaten alınacak sonuçlar için bugün gösterilen sabırsızlıkla da riske atılmamalı” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün TBMM’de gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Sağlık çalışanlarının özlük haklarının bu ay TBMM’de olacağını belirten Koca, açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu.

Sağlık Bakanı: Özlük hakları ile ilgili çalışma bu ay TBMM’ye gelecek

Sağlıkta şiddet ve malpraktis konularında “tarih yazacak” adımlar atıldığını belirten Koca,  yapılacak düzenlemelere karşı inancı olmayanlar için de bazı açıklamalarda bulundu.  “Yarın alınacak sonuçlar için bugün gösterilen sabırsızlıkla saygınlık riske atılmamalı” diyen Koca, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir meslek grubu için yapılmamış olan çalışma, sağlıkta şiddete karşı yapıldı. Sağlık çalışanlarımıza, hekimlerimize yönelik şiddet suçları, katalog suçlar kapsamına alındı. Tutuklu yargılama bakımından cinayetle aynı kategoriye girdi. Bu ciddiyetin çözemeyeceği sorun yoktur.

Malpraktis davaları, hekimliğin tüm dünyada karşısında aciz kaldığı bir sorundur. Hastanelerin altında avukatlık büroları açılmasına yol açacak kadar. Türkiye, Malpraktis sorununu kökten çözdü. Bundan böyle kasıt olmadıkça rücu olmayacak. ”

“Bu inançsızlıklarının sonucu itibar kaybı olabilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan müjdelerin hayata geçirileceğini söyleyerek inançsızlıkların sonucunun itibar kaybı olabileceğini şu sözlerle belirtti:

“Hekimler, sağlık çalışanları Cumhurbaşkanımızın 5 müjdesinin art arda hayata geçtiğini biliyor ve bilmeli. 5 maddenin 5’i, tekrar yazılması mümkün olmayacak bir tarihi yazacak. Bu öyle bir değişim ki, inanmayanlar için bu inançsızlıklarının sonucu itibar kaybı olabilir.

Hekimlikte saygınlık kaybına izin veremeyiz. İnsanımızın gönlündeki yerimiz pandemideki yerimiz gibi olmalıdır. Hiçbir hekim, bu yerin şüpheyle karşılanmasına izin vermemelidir. O saygınlık, yarın zaten alınacak sonuçlar için bugün gösterilen sabırsızlıkla da riske atılmamalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.